İmar affı başladı, kimler nasıl yararlanabilir?

İmar affı başladı, kimler nasıl yararlanabilir?

İskan ve imar problemleri nedeniyle izni bulunmayan konutlar için geçerli olacak imar barışı için başvurular başladı. Ülke genelinde yaklaşık 13 milyon konutun imkan ve iskan sorunun çözülmesi beklenen bu af için e-devlet ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın il müdürlüklerine başvuru yapılması bekleniyor. İmar Affı'na başvuruların koşulları nelerdir?

Yol genişliğine göre bina yüksekliği

Yol genişliğine göre bina yüksekliği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yol genişliğine göre bina yüksekliğini belirleyen yeni bir düzenlemeye gitti. Buna göre 50 metreden geniş yollarda daha önce 25 kat olan sınır, 18’e, 40 metreden geniş olan yollarda ise 20 kat olan sınır ise 16 kata düşürüldü.

Stüdyo daire yapmak yasaklandı

Stüdyo daire yapmak yasaklandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yayınladı. Buna göre “Aile yapımıza uygun değil” gerekçesiyle stüdyo daire olarak belirtilen 1+0 daire yapımına izin verilmeyecek.Yeni düzenlemeye göre en küçük dairede oturma odası en az 12, yatak odası 8, muftak 3,3, banyo 3 ve tuvalet 1,2 metre olacak. Böylece bir daire toplamda 27 metrekareden daha küçük olamayacak.

Gayrimenkule özel denetim polisi

Gayrimenkule özel denetim polisi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşaatları denetlemek için zabıtaya benzer özel bir birim oluşturuyor. Buna göre bakanlığa özel zabıta timleri, imar planından ruhsatlandırmaya kadar inşaatlarla ilgili tüm faaliyetleri denetleyerek bakanlık adına işlem yapabilecek.

Binalarda asansör zorunluluğu 4 kata indirildi

Binalarda asansör zorunluluğu 4 kata indirildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binalarda yapılacak çatı ve asansörlere ilişkin yeni yönetmelik yayımladı.Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre binalarda kullanılacak çatı malzemeleri, yörenin mimarı ve iklim şartlarına uygun olacak. Ayrıca binalara yapılacak asansör zorunluluğu da 5 kattan 4 kata indirildi.

Her eve ve arsaya değer haritası

Her eve ve arsaya değer haritası

Eviniz deniz görüyorsa, garajı varsa ya da kayalık zemine yapılmışsa daha değerli sayılacak ve bu kriterler artık kamulaştırmalarda da kullanılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde ev ve arsa değerlerine standart getirmek için çalışma başlattı. 50 maddelik kriterler gayrimenkullerin kamulaştırılmalarında kullanılacak.

Yapı ruhsatı almayana inşaat malzemesi satılmayacak

Yapı ruhsatı almayana inşaat malzemesi satılmayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni hazırladığı İmar Kanunu tasarısında kat sınırından inşaat ruhsatına kadar çok sayıda yeni düzenlemeler planlıyor. Her hafta bu yasayla ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz. Bunlardan bir tanesi de yapı ruhsatı alınmadan inşa edilen binalara inşaat malzemesi sevk edilmesine izin verilmemesi.

İmar Yasası değişiyor

İmar Yasası değişiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İmar Kanunu’nda değişikliğe hazırlanıyor. Buna göre inşaatını usulüne göre yapmayan müteahhide para cezası kesilecek. Ayrıca imar sınırı da 6 kata inecek.

İmar sınırı 6 kata düşüyor

İmar sınırı 6 kata düşüyor

Özellikle büyük kentlerde son yıllarda hızla artan yüksek binaların yapımı, Başbakanlık talimatıyla durduruluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imarda en fazla zemin artı 6 kata izin vereceklerini açıkladı.

İmar Kanunu değişiyor

İmar Kanunu değişiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önümüzdeki haftalarda Meclis’te görüşülecek olan İmar Kanunu’nda değişikliklere gitti. Yeni İmar Kanunu’nda konutta net metrekare satışından, mimari projede değişiklik yapan müteahhite verilecek cezaya kadar pek çok konuda değişiklik yapılması planlanıyor.

x