Bayram tatilinde havalimanı yoğunluğuna dikkat!

Bayram tatilinde havalimanı yoğunluğuna dikkat!

Yaklaşan bayram tatili nedeniyle hava yolu firmaları yolcuların havalaanlarına erken gitmeleri uyarısında bulundu. Havaalanlarında özellikle bayram dönemlerde yaşanan yoğunluk nedeniyle uçak kaçıranlar olabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için havaalanına girerken kapıda ve içeride check-in işlemleri sırasında yaşanan yoğunluğu göz önüne alarak hareket etmenizde fayda var.

3. Havalimanı ne zaman açılacak?

3. Havalimanı ne zaman açılacak?

Tüm etapları tamamlandığında dünyanın en büyük 5. havalimanı olacak 3. havalimanının ilk etap açılış tarihi açıklandı. Başbakan Binali Yıldırım, havalimanın ilk etap açılışını, 26 Şubat 2018 tarihinde yapmayı planladıklarını söyledi. Yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanının, 10.2 milyar euro’luk yatırım maliyeti var.

Adnan Menderes Havalimanı'na girişler artık daha kolay

Adnan Menderes Havalimanı'na girişler artık daha kolay

Bir yere uçakla seyahat edeceksiniz. Bavulunuzu hazırladınız, aceleyle yola çıktınız. Yolda biraz da trafik varsa, uçağa yetişmek tam bir maceraya dönüşebilir. Havalimanına kadar zar zor ulaştıktan sonra hızlıca uçağa geçmeyi planlarken o da ne... Güvenlik kontrolünde uzuun bir kuyruk sizi bekliyor.

Hakkari-Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı açıldı

Hakkari-Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı açıldı

Türkiye’nin en doğu noktalarından biri olan Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı hizmete girdi. Yüksekova’ya 5 km mesafedeki havaalanı yıllık 1 milyon yolcu kapasiteli.

Havaalanına girişten uçağa binene kadar işlem sırası

Havaalanına girişten uçağa binene kadar işlem sırası

Öncelikle yurt içi uçuşlarda bir saat, yurt dışı uçuşlarda ise iki saat önceden havaalanına varmış olmanız gerekiyor. Havaalanına girişte ilk olarak güvenlik kontrolünden geçmelisiniz. Bunun için valizlerinizi ve üzerinizdeki cep telefonu, bozuk para, anahtar ve metal tokalı kemer gibi metal eşyalarınızı görevliler tarafından size verilen kaplar içerisinde, X-ray cihazının bantına yerleştirmeniz gerekiyor. Güvenlik görevlileri ekrandan bunları kontrol ederken siz de yavaş yavaş dedektörden geçebilirsiniz. Üzerinizde alarm veren bir şey olması durumunda güvenlik görevlileri sizi arama hakkına sahiptir.

Havaalanlarına ulaşım seçenekleri

Havaalanlarına ulaşım seçenekleri

Havaalanlarına ulaşabilmek için; - Şahsi aracınızı kullanabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz yerden havaalanına uzaklığı ve trafiğin durumunu iyi hesaplamanız gerekiyor. Havaalanına şahsi aracınızla gitmeye karar verdiyseniz, otopark ücretini öğrenip, planlamanızı buna göre yapmayı ihmal etmeyin.

Duty Free alışveriş nedir?

Duty Free alışveriş nedir?

Duty Free alışveriş, vergiden muaf alışveriş demektir. Duty Free alışveriş yapabileceğiniz mağazalara yurt dışına çıkarken ya da yurt dışı dönüşlerinde uğrayabilirsiniz. Bu mağazalardan alışveriş yaptıktan sonra kasada pasaportunuzu göstermeniz gerekecektir, unutmamalısınız.

Havaalanlarındaki lounge hizmetleri

Havaalanlarındaki lounge hizmetleri

Havalimanında beklemeyi keyifli hale getiren lounge hizmetlerinden hiç faylandalandınız mı? Bankaların ve TAV “primeclass”ın lougne salonlarında yemek yiyebilir, aperatif birşeyler atıştırabilir, içecek ikramlarından faydalanabilirsiniz. Üstelik konforlu, rahat, televizyonu olan koltuklarda oturarak. Özellikle havalimanına erken geldiyseniz, uçağınız rötar yaptıysa ya da aktarmalı uçuş yapıyor ve bekleme süreniz varsa lounge salonları size iyi gelecektir.

x