Bireysel Emeklilikten çıkarsam ne olur ?

Bütçenize göre birikim yapmanızı ve sistemde belli bir süre kaldıktan sonra emekli olup ek gelir kazanmanızı sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemi devlet katkısı ile birlikte ilgi çekici bir hale geldi ve bu sisteme katılımlar arttı. Yeni Bireysel Emeklilik Sisteminin katılımcılara %25 devlet katkısı sağlamasından sonraki en büyük avantajı sistemden çıkışlarda kendini gösteriyor.

Devamını Gör

BES stopaj iadeleri ödenmeye başladı

Nihayet Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) stopaj iadelerinin ödemelerine başlandı. Maliye Bakanlığı bugüne kadar alınan 369 bin 300 başvurudan 37 bin 583 kişiye ödeme yapıldığını açıkladı. Hemen hatırlatalım hala başvurmadıysanız BES stopaj iadeleri için son başvuru tarihi 29 Ağustos.

Devamını Gör

Birden fazla BES sözleşmesi yapılabilir mi?

Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de farklı veya aynı şirketten birden fazla BES sözleşmesi yapılıp yapılamayacağı ve emeklilik anında hangisinin dikkate alınacağıyla ilgili.

Devamını Gör

BES’te devlet katkı payı ne zaman ve nasıl alınır?

BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcının aylık belirli bir ücret yatırarak katıldığı devletin de %25 oranında katkı sağladığı bir sistem. Yatırdığınız 100 TL’ye 25 TL, en çok ise 800 TL’ye 200 TL devlet katkısı alabiliyorsunuz. Genel anlamda bu kısa hesaplama size bir fikir veriyor olsa da sistemin işleyişinde özellikle devlet katkı payını nasıl ve ne zaman alabileceğiniz konusunda bilmeniz gereken bazı detaylar bulunmakta.

Devamını Gör