Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?

Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?

Ocak 2017'de başlayacak olan otomatik BES sistemi ücretli çalışan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor. 45 yaşın altındaki 13 milyondan fazla çalışanın otomatik bağlanacağı bu sistemde kesintiler nasıl olacak? İsteyen nasıl emekli olacak? Cayma ve çıkma koşulları var mı?

Zorunlu BES nedir, kimler etkilenecek?

Zorunlu BES nedir, kimler etkilenecek?

45 yaşın altında çalışanların zorunlu olarak katılacağı Otomatik BES sistemi TBMM'ye sunuldu. Peki Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir, kimleri etkileyecek, emekliliğe katkısı ne olacak ve avantajları ile dezavantajları nelerdir?

BES fonlarınızı kontrol etmeyi unutmayın

BES fonlarınızı kontrol etmeyi unutmayın

Türkiye’de 4 milyonu aşkın Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) katılımcısı var. Katılımcı sayısı da sürekli artıyor. %25’lik devlet katkısı hiç şüphesiz BES katılımını teşvik ediyor. BES’i seçenlerin en büyük sebebi de hem bu devlet katkısından faydalanmak hem de birikim yapmak.

Birden fazla BES sözleşmesi yapılabilir mi?

Birden fazla BES sözleşmesi yapılabilir mi?

Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de farklı veya aynı şirketten birden fazla BES sözleşmesi yapılıp yapılamayacağı ve emeklilik anında hangisinin dikkate alınacağıyla ilgili.

BES’te devlet katkı payı ne zaman ve nasıl alınır?

BES’te devlet katkı payı ne zaman ve nasıl alınır?

BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcının aylık belirli bir ücret yatırarak katıldığı devletin de %25 oranında katkı sağladığı bir sistem. Yatırdığınız 100 TL’ye 25 TL, en çok ise 800 TL’ye 200 TL devlet katkısı alabiliyorsunuz. Genel anlamda bu kısa hesaplama size bir fikir veriyor olsa da sistemin işleyişinde özellikle devlet katkı payını nasıl ve ne zaman alabileceğiniz konusunda bilmeniz gereken bazı detaylar bulunmakta.

Bireysel Emeklilikten çıkarsam ne olur ?

Bireysel Emeklilikten çıkarsam ne olur ?

Bütçenize göre birikim yapmanızı ve sistemde belli bir süre kaldıktan sonra emekli olup ek gelir kazanmanızı sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemi devlet katkısı ile birlikte ilgi çekici bir hale geldi ve bu sisteme katılımlar arttı. Yeni Bireysel Emeklilik Sisteminin katılımcılara %25 devlet katkısı sağlamasından sonraki en büyük avantajı sistemden çıkışlarda kendini gösteriyor.

BES nedir avantajları ve dezavantajları

BES nedir avantajları ve dezavantajları

Bireysel Emeklilik Sistemi kısa adıyla BES, birikimlerinizin uzun yıllar ya da emekli olduktan sonra size ek bir gelir sağlamasına yarayan bir emeklilik sistemidir. Sisteme gönderdiğiniz katkı paylarınız, seçtiğiniz fonlarda değerlendirilir ve bunların değer kazanması sağlanır. 10 yıl boyunca sistemde kalmanız ya da 56 yaşını doldurmanız halinde emekliliğe hak kazanırsınız. Bu süreden sonra birikimlerinizi toplu olarak ya da aylık taksitler halinde ömür boyu ya da belli süre içerisinde alabilirsiniz. Özellikle para biriktirmekte zorlanan ve %25 devlet katkısıyla yatırdığınız paraya ek bir katkı sağlaması nedeniyle son yılların popüler tasarruf araçlarından biri haline gelmiştir. BES avantajları ve dezavantajlarını anlatıp kararı size bırakıyorum.

Bireysel emeklilikte devlet katkısı genişledi

Bireysel emeklilikte devlet katkısı genişledi

Türkiye’de son rakamlarla 3 milyon 784 bin kişi bireysel emeklilik sisteminde kayıtlı bulunuyor. Katılımcılar ödedikleri katkı payının yüzde 25’i kadar da devlet katkısı hakkından faydalanıyor. 16.08.2013 tarihi itibariyle bireysel emeklilik sistemine dâhil olanlara yatırılan devlet katkısı tutarı 585 milyon TL’ye ulaştı.

BES katılımcısı arttı

BES katılımcısı arttı

Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) katılanların sayısı yılın ilk 6 ayında geçen yıIın aynı dönemine göre yüzde 30 artarak 3 milyon 688 bin 127 kişiye ulaştı.

BES stopaj iadeleri ödenmeye başladı

BES stopaj iadeleri ödenmeye başladı

Nihayet Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) stopaj iadelerinin ödemelerine başlandı. Maliye Bakanlığı bugüne kadar alınan 369 bin 300 başvurudan 37 bin 583 kişiye ödeme yapıldığını açıkladı. Hemen hatırlatalım hala başvurmadıysanız BES stopaj iadeleri için son başvuru tarihi 29 Ağustos.

x