Her dört TL nakit ihtiyacının biri nakit avanstan karşılanıyor!

Enuygun.com’un Bankalararası Kart Merkezi ve Türkiye Bankalar Birliği verileri ile derlenmiş analizine göre tüketiciler kısa vadeli nakit ihtiyaçlarının her dört TL’sinin üçünü ihtiyaç kredilerinden, birini ise kredi kartından nakit avans çekerek gideriyor. TBB verilerine göre 2011 yılının ilk yarısında bankalardan 40 milyar TL ihtiyaç kredisi, BKM verilerine göre ise 2011’in ilk sekiz ayında kredi kartlarından 16,4 milyar TL nakit avans çekildi. Bu verilere göre tüketiciler ortalama olarak her ay 6,7 milyar TL ihtiyaç kredisi ve 2 milyar TL nakit avans çekiyor.

Devamını Gör

Ekim'de 18 gün tatil fırsatı

Kurban Bayramı ve Cumhuriyet Bayramı tatillerinin yer aldığı Ekim ayında yıllık 6 gün izin alarak 18 gün tatil yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Devamını Gör

Her 5 TL’lik kredi kartı borcumuzun 2 TL’si taksitli borç

<br />Kredi kartlarında taksitli borçlar artıyor…<br />Türkiye’deki kredi kartı sayısı 48 milyonu geçti. Kredi kartlarında borç tutarının toplamında yükseliş yaşanırken, taksitli borç oranlarında da artış görülüyor. Enuygun.com’un analizine göre kredi kartlarına borçlu olduğumuz her 5 TL’nin ikisini taksitlendiriyoruz.<br />Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre ülkemizde kredi kartına olan her 5 TL’lik borcun 2 TL’si taksitli borç, 3 TL’si ise taksitsiz borçtan oluşuyor. Toplam kullanımda taksitli borç oranı giderek artarken taksitsiz borçlanma azalıyor. Son bir yılda kredi kartı sayısı ile birlikte kredi kartına borçlanma miktarının da arttığı görülüyor. Öte yandan kredi kartları borçlarının toplam krediler içindeki payı azalıyor.<br />Enuygun.com’un Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ile Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verileri ile derlenmiş analizine göre 2011 Mart - 2010 Mart arasında Türkiye’deki kredi kartı sayısı 3,2 milyon adet artarak 47,86 milyona ulaştı. 2011 Nisan ayındaki artış da eklenince toplam kart sayısı 48 milyonu geçti. Kredi kartı sayısının yanı sıra kredi kartı borcunun da artış gösterdiğinin belirtildiği analizde, taksitli alışverişin toplam kullanım içindeki payının yükseldiğine dikkat çekiliyor.<br />

Devamını Gör

Üç ücretliden biri kredi kullandı!

Tarafsız ve Bağımsız Karşılaştırma Sitesi Enuygun.com‘un analizine göre, Türkiye’de son bir yılda ücretli çalışan her üç kişiden biri bankalardan ‘taksitli tüketici kredisi’ kullandı.  Aynı dönemde kredi kullanan kişilerin üçte ikisi lise ve altı eğitimli, yarısına yakını ise ayda en fazla 1000 TL kazanıyor! Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye İstatistik Kurumu verileriyle derlenmiş Enuygun.com’un analizine göre Mart 2009 ve Mart 2010 tarihleri arasında bankalardan yaklaşık 7 milyon kişi tüketici kredisi kullandı. Kredi kullanan bu kişilerin 3.9 milyona yakını ise ücretli çalışanlardan oluşuyor. Türkiye’de toplam istihdamın %61’ini temsil eden ücretli çalışan sayısı 13 milyon civarında. Bu verilere göre, son bir yılda ücretli ya da maaşlı çalışanların %30’u yani yaklaşık olarak her üç ücretliden biri bankalardan tüketici kredisi kullandı. Bu kişilerin aldığı kredi miktarı ise bankaların aynı dönemde verdiği toplam tüketici kredilerinin %55’ini oluşturuyor.

Devamını Gör
x