Yeni yılda yeni ekonomik hedefler

Yeni yılda yeni ekonomik hedefler

Yeni yıl yeni umutları da beraberinde getirir. Pek çoğumuz yeni yılı daha verimli daha ekonomik geçirmeyi de arzularız. Ancak bunun için bazı tedbirler almak şart. Siz de 2018 için ekononomik tedbirler almayı ve yeni yılı daha verimli geçirmeyi arzuluyorsanız bu önerilerimize göz atın.

Aylık gelir gider dengesini sağlamak için neleri bilmeliyiz?

Aylık gelir gider dengesini sağlamak için neleri bilmeliyiz?

Kazanılan gelirin hesaplı kullanılmamasından dolayı gelir düzeyi yüksek olan aileler bile belli ekonomik sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Bu noktada gelir gider dengesinin sağlanamaması, ailelerin yaptıkları harcamalar ile kazançlar arasındaki farkların aleyhlerine büyümesine neden oluyor. Aslında çok rahat geçinebilecekken ekonomik sorunlar yaşanıyor. Bu dengeyi sağlamak için bilmeniz gereken ipuçları:

Aile bütçesi nasıl en iyi planlanır?

Aile bütçesi nasıl en iyi planlanır?

Aile bütçesi düzenlemek geliriniz az ya da çok olsun mutlaka bir plan ve düzen ister. Öncelikle şunu belirtelim ki plansız ve programsız yapılan her harcama gelir gider dengenizi mutlaka şaşırtır. İstediğiniz kadar yüksek maaş alın ya da çok para kazanın, eğer hesaplı hareket etmezseniz bütçe çarkınız şaşar. Bunun için aşağıda 2.000 TL hane halkı geliri olan bir ailenin nasıl bir bütçe yapacağını örnekleyeceğim. Sizin geliriniz 4.000 TL ise tüm harcamaları iki ile çarpabilirsiniz.

Tasarruf hedeflerimiz ne olmalı?

Tasarruf hedeflerimiz ne olmalı?

Yaşamımızı sürdürebilecek harcamalardan sonra tasarruf edebileceğimiz ufak tefek birikimler yapmamız çok önemli. Her zaman işimiz olmayabilir, zaman zaman hesapta olmayan masraflar çıkabilir, bu yüzden ufak tefekte olsa birikim yapmak çok önemli. Her aile ya da her birey, kendi yaşamı için minik bir muhasebe hesabı yapmalı. Harcamalarını not tutarken birikim yapmak için de kenara mutlaka para koymalı. Peki tasarruf hedeflerimiz ne olmalı?

Aile bütçesini planlamak ne gibi faydalar sağlar?

Aile bütçesini planlamak ne gibi faydalar sağlar?

Planlı yaşamanın hayatın her alanında önemli olduğu ve yaşantımıza katkılar yaptığı şüphesiz bir gerçek. Aile bütçesini planlamak da öyle; ev halkının kazandığı paraların ve yapılan harcamaların belli bir düzene oturtulması ev ekonomimize çok sayıda fayda sağlayacaktır.

2014'te ayda 500 TL tasarruf etmeye kararlıyım!

2014'te ayda 500 TL tasarruf etmeye kararlıyım!

2013 yılını bitirdiğimiz şu günlerde hepimiz yeni yıl için planlar yapıyoruz. Yeni yılı planlarken tabi ki bütçemizi çok iyi kurgulamamız gerekiyor, çünkü planlarımızın önemli bir kısmının gerçekleşmesi, bizim ekonomik gücümüze bağlı. Sağlık ve mutlulukla ilgili planlarınızın gerçekleşmesini temenni ederken, size ekonomik yönden katkıda bulunacak bazı önerilerimiz olacak. Yeni yılda alışkanlıklarınızla ilgili alacağınız bu kararlarla ayda bir kaç yüz lira tasarruf etmeniz mümkün!

x