İçindekiler

Kontörlü hat aboneleri konuşma,sms,internet ve benzeri harcamaları için önceden kontör satın almak zorundadırlar. Kontör satın aldıktan sonra satın aldığınız kontöre karşılık gelen tutar kadar konuşabilir, sms gönderebilir ya da internete bağlanabilirsiniz. 

Kontörlü hat abonelerinin hatları abonenin operatörü tarafından belirlenen süre sonuna kadar kontör yüklenmez ise aramalara kapatılır ancak yine abonenin operatörü tarafından belirlenen süre boyunca dışarıdan gelen aramalara açık olur. Şayet bu süre sonunda hala kontör yüklenmemişse hat dışarıdan gelen aramalara da kapatılır.

Faturalı Hattan Farkı Nedir?

Kontörlü olarak bilinen aslında Türk Lirası üzerine kurulu olan sistemde; cep telefonunuzla ne kadar para harcayacağınızın kararı sizin elinizde. Önden ödemeli olarak da bilinen bu sistemde örneğin 30 liralık bir ödeme yaparak, telefonunuza yükleme yapıyorsunuz ve bu yüklemenizle birlikte telefonunuzda 30 TL kullanımlık kredi oluyor.

Yani telefon konuşmalarınız, internet harcamalarınız mesajlaşmalarınız bu kontör yani krediniz üzerinden harcanıyor. Bu kontör fiyatı içerisinde size KDV ve ÖTV gibi vergiler de yansıtılmaktadır. Kontörlü hatlarda da GSM operatörleri arasında fiyat ve tarife farkları vardır. Turkcell, Vodafone ve Avea kontörlü hatlara özel paketler de sunmaktadır. Bu kontörlü hatlar kişilerin kurumlarına veya öğrenci olma gibi özel durumlarına göre kampanyalarla cazip hale getiriliyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar