Kışın seyahat ederken işinize yarayacak 7 öneri

muratekinay
İçindekiler

Yolları kapatan kar, insanın yüzünü donduracak kadar soğuyan hava ve iptal edilen uçuşlar... Soğuk ve karlı geçen kış mevsiminde seyahat etmenin sıcak yaz günlerine kıyasla daha zorlayıcı olduğu bir gerçek. Buna karşılık doğru zamanda önlem alarak kış aylarında da sorun yaşamadan yolculuk yapabilirsiniz.

1- Bavulunuzu doğru hazırlayın

Sıcakyaz günlerinde bavulunuza koyacağınız kıyafetlerin eksik veya yanlış olması genellikle büyük bir sorun oluşturmaz. Gittiğiniz yerde dakikalar içinde yeni bir tişört bulup satın alabilirsiniz. Ancak kışın ihtiyacınız olabilecek kalın kazakları bir kayak merkezinde veya şehre uzak bir yerde bulmanız o kadar kolay olmayabilir. Bu nedenle bavulunuzu doldururken bu mevsimde daha dikkatli olmanızda yarar var.

2- Uçuşunuzla ilgili bilgi alın

Karlı günlerde uçak seferleri sıklıkla iptal edilebiliyor. Eğer iptal olan seferlerden biri de sizinkiyse, bunu evden çıkmadan öğrenmeye çalışın. Böylece saatlerce havalimanında beklemekten kurtulabilirsiniz. Eğer sadece iptal edilme veya ertelenme riski varsa, yine de havalimanına saatinde gitmeye çalışın. Böylece uçağınızı kaçırma riski yaşamazsınız.

3- Hava durumunu kontrol edin

Ve mümkünse bunu sadece havaya bakarak yapmayın. Hem bulunduğunuz şehrin hem de seyahat edeceğiniz yerin sonraki birkaç gün için hava durumuna bakarak yol boyunca karşılaşabileceğiniz hava durumu kaynaklı engelleri önceden tahmin edebilirsiniz.

4- Yolda kaymayın

Eğer kayak malzemeleri veya kızaklarla yaptığınız bir şeyse kaymak dünyanın en eğlenceli aktivitelerinden biridir. Ama yolda yürürken buzlanma nedeniyle ayağımızın kayması pek de istediğimiz bir şey sayılmaz. Bu durumun önüne geçmek için karlı ve bulu zeminde kaymayan botunuzu giyerek dışarı çıkın. Eğer uzun bir yolculuk yapacaksanız, uçağın içinde rahat etmek için el bagajınıza spor ayakkabılarını da atabilirsiniz.

 

5- Termosunuzu yanınıza alın

Uçakta genellikle içecek servisi yapılsa da soğuk havalarda yaşanabilecek olası rötarlar sırasında beklerken sıcak içeceğinizi içmek için yanınıza termos alın. Böylece havalimanında pahalı içeceklere küçük bir servet ödemeden içinizi ısıtabilirsiniz. Uçakta kabin memurlarından termosun içine sıcak su eklemelerini isteyerek yol boyunca içeceğinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

6- Trafik durumuna bakın

Uçağınıza yetişmek için önce vaktinde havalimanında olmalısınız. Kardan yolların kapanması ve trafik sıkışıklığı ihtimaline karşı uçağınızın hareket saatinden en az birkaç saat önce havalimanı güzergahında yolun durumunu u kontrol edin. Böylece kullanmayı düşündüğünüz yolda fazladan yoğunluk varsa alternatif güzergahlara yönelebilirsiniz.

7- Otelinizi merkeze yakın seçin

Seyahat edeceğiniz şehirde kar yağışı etkiliyse, otelinizin konumunu merkeze daha yakın seçerek birçok yere daha kolay ulaşabilirsiniz. Oteliniz şehrin dışında ve ulaşması kısmen zor bir yerdeyse, merkezde gezmek için kullanabileceğiniz değerli saatleri yolda geçirebilirsiniz. Gideceğiniz şehirde kalmak için bir yer ararken en uygun fiyatlı otelleri karşılaştırmak ve kolayca rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar