Kışın keyfini yaşayabileceğin 10 rota

nihanbayram

“Bu kış şöyle güzel bir tatil mi yapsak” diye düşünüp organizasyonun bütün sorumluluğunu üstüne aldın ve herkesin beklentilerini karşılayacak güzel bir yer mi arıyorsun? Eğer bunu okuyorsan doğru listeye ulaştın, için rahat olsun. Kış tatili denince ilk akla gelenler de kışın gitmeyi düşünmeyeceğin yerler de bu listede.

Abant

Abant

Kiminle gitmiş olursan ol, Abant’ın romantizm kokan atmosferini hissedebilirsin. Her mevsim çok güzel tabii ama kışın bembeyaz bir manzara eşliğinde şömine başında oturma keyfi de bir başka şimdi. Göl kenarında bulunan Abant otelleri arasından tercih yapıp konakladığında sabah gözünü açtığın kar manzarası da bak bak bitmez. Dönüş zamanı geldiğinde, bu manzarayı nasıl bırakıp da dönerim diye üzülebilirsin.

Uçak Bileti

Uludağ

Uludağ

Kış ve tatil kelimelerini yan yana görünce aklına gelen ilk yerin Uludağ olduğunu tahmin edebiliyorum. Sonuçta kayak denilince akla Türkiye'nin en kapsamlı kayak noktası olan Uludağ Kayak Merkezi geliyor. Kayak severler arasında çok popüler bir tatil adresi ama “Ben kafa dinlemek istiyorum” diyorsan da Bursa Uludağ otellerinin huzur dolu atmosferi tam sana göre.

Sapanca

Sapanca

İstanbul’a bir buçuk saat uzaklıkta, dört mevsim tadından yenmeyen bir yer Sapanca. Kış aylarında oluşan ambiyans ise bambaşka. Günübirlik diye yola çıkıp, kış manzarasına hayran kalıp kendine kalacak bir Sapanca oteli arama ihtimalin çok yüksek. Sen her ihtimale karşı çantana pijamalarını koymayı unutma.

Afyon

Afyon

Kaplıca ve Afyon ikilisi, kış aylarında simit ve çay ikilisiyle kapışabilecek kadar uyumlu. Kışın yorucu soğuğunda şöyle sıcacık termal suların kollarına kendini bıraktığını hayal etsene bir. Hayali bile içini ısıtmadı mı? Dur daha bitmedi, sucuk ekmek keyfini unutma sakın. Afyon’dan sucuk yemeden dönersen boşuna gitmiş olursun vallahi.

Erzurum/Palandöken

Erzurum/Palandöken

Erzurum’un -30 derecelere kadar düşebilen soğuğunu düşününce “Erzurum fikrinden emin miyiz ya?” diye sorgulaman gayet doğal. Bütün kalın kıyafetlerini yanına alıp kat kat giyinirsen soğuğu biraz olsun kesebilirsin. Erzurum’un en güzel yanı, Palandöken kayak merkezinin şehre çok yakın olması. Kayak yaptıktan 15 dakika sonra şehrin en güzel Cağ kebabını yemenin keyfini biz anlatmayalım, sen gidip yaşa.

Kapadokya

Kapadokya

Peri bacaları, balonlar, güneşin doğuşu ve batışı Kapadokya konulu instagram fotoğraflarının olmazsa olmazları. Zaten instagram sayesinde gitmesek de görmesek de o Kapadokya bizim Kapadokya’mızdır. Yine her mevsim güzel olan bir tatil noktamız Kapadokya ama kışın oluşan manzaraların keyfi de bir başka. Doğanın en güzel eserlerinden biri olan peri bacaları ve beyaz örtünün muhteşem uyumu bir fotoğraf karesine sığmayacak kadar güzel.

Trabzon/Uzungöl

Trabzon/Uzungöl

Trabzon’un her bir yeri ayrı güzelliğe sahip tabii ama Uzungöl’ün kendine has bir havası var. Kendini turist gibi değil de oraların bir parçasıymış gibi hissetmen olası. Yazın yemyeşil, kışınsa bembeyaz olan Uzungöl’de karın sessizliğini iliklerine kadar hissedip huzur dolacaksın.

Maşukiye

Maşukiye

Maşukiye doğanın ne kadar güzel olabileceğini her seferinde yeniden hatırlatıyor. Maşukiye sapağını gördüğün an hangi mevsimde olursa olsun dört bir yanını huzur kaplayacak ama kışın gitmenin keyfi başka. Kartepe’ye çok yakın olduğu için Maşukiye’de kafanı dinleyip sakinliğin tadını çıkarabilir, Kartepe’de de içindeki durmak bilmeyen çocuğu eğlendirebilirsin.

Yalova

Yalova

Kışın kat kat giyinsen bile kemiklerin üşüyorsa kendini kaplıcaların sıcak sularıyla ödüllendirmeyi denemeni öneririm. İstanbul’dan sadece 1 buçuk saatlik yolculukla kendini Yalova’da kaplıcaların sularına bırakabileceğini söylersek, termal tatil daha ilgi çekici bir fikre dönüşebilir.

Ağva

Ağva

İstanbul sınırlarından çıkmadan İstanbul’dan sanki kilometrelerce uzaklaşmışsın hissini Ağva’da yaşayabilirsin desem herhalde bana katılırsın. Tahmin ediyorum ki Ağva’ya gitmek genellikle bahar aylarında ve yaz mevsiminde aklına geliyor. Halbuki Ağva kışın da İstanbul’dan bunalanlara kollarını açıyor. İstanbul’da karın keyfini sürmeyi bırak, kar bile yağmazken Ağva’da karın oluşturduğu manzarada kaybolup gidebilirsin.


nihanbayram
Nihan Bayram
423 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar