Yılın 365 günü hep sıcak olsun, yaz hiç bitmesin isteyenler çoktur. Uzun kış aylarına kısa bir mola vererek denizin ve güneşin tadını çıkartmaya ne dersiniz? Üstelik biz kışı yaşarken havaların sıcak olduğu bu ülkeler Türk vatandaşlarından vize de istemiyor. İşte, kışın denize girebileceğiniz 5 harika yer.

Seyşeller

Dünyanın en güvenilir adalarından biri, hatta doğal afetlerin bile az yaşandığı bir yer. Muhteşem bir deniz, dünyanın pek çok yerinde göremeyeceğiniz bir doğa, Seyşeller'i anlatmaya yetmez. Üstelik Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Seyşeller, Hint Okyanusu üzerinde bulunan 115 adadan oluşan bir ülke. Ekvator'a yakın ve bu nedenle yılın neredeyse tamamında ılıman bir iklimi var. Kışın rahat rahat denize girebilirsiniz. Sadece köpekbalığı, guano, kaplumbağ gibi hayvanlar yüzünden yasaklı yerlerde denize girmeyin yeter. Balayı çiftlerinin de son yıllarda tercih ettiği bir destinasyon. Manzara şahane, oteller genelde sakin ve huzurlu yine de adada eğlence hayatı renkli diyebiliriz. Sadece buraya gitmeden önce önlem olarak sarıhumma aşısı olmanız gerekiyor. Turkuaz rengi denize meraklıysanız, dalış tutkunuysanız bir de romantik bir tatil geçirmek istiyorsanız doğru tercih olacaktır. Başkent Victoria Mahe adasında yer alır, uçuşlar genelde bu ada üzerine yapılır ve THY direkt uçuşlara başladı. THY Seyşeller uçuşlarına başlıyor yazımızdan daha ayrıntılı bilgi öğrenebilirsiniz. Seyşeller uçak bileti fiyatlarına göz atmak ya da satın almak için tıklayın...

Seyşeller

Ucuz Uçak Bileti Bulun

Cape Town

Hem denize girmek hem de kültürel anlamda zengin bir seyahat yapmak isterseniz o zaman Güney Afrika'nın 3 başkentinden biri olan Cape Town'a gidebilirsiniz. Burası Afrika'nın aynı zamanda en gelişmiş ve en güvenilir şehirlerdinden birisidir. Denize girmek için False Körfezi'ni tercih edebilirsiniz. Denize girilen yerlerdeki işaretlere mutlaka uyun, çünkü köpekbalığı saldırısına maruz kalabilirsiniz. Cape Town'da ayrıca UNESCO Kültür Mirası listesinde olan Table (Masa) Dağı'nın Alfred ve Victoria Limanlarını, balinaların gözlenebileceği Hermanus Körfezi'ni, dünyanın en güney ucu Ümit Burnu'nu ve Mandela'nın 27 sene hapis yattığı Robben Adası'nı da gezebilirsiniz. İstanbul-Cape Town direk uçuşları 16 saat sürüyor. Uçak bileti satın almak ya da fiyat karşılaştırması yapmak için Cape Town sayfasını tıklayabilirsiniz. Güney Afrika da Türk vatandaşlarından 30 güne kadar vize istemiyor.

Cape Town

Samui Adası (Tayland)

Tayland'ın güneyinde en büyük ve en turistik adalarından birisidir Samui Adası. Türkler genelde Phuket adasını bilse de burası turistik yönden oldukça gelişmiş bir yerdir. Adanın doğu sahilindeki Chaweng en büyük ve popüler plajı. Lamai ise diğer ünlü plajı. Bu plajlarda gece hayatı da oldukça renkli geçer. Dalış ve su sporları burası ideal. Ayrıca kano, golf, halatla kayma, fil gezisi gibi etkinliklere de katılabilirsiniz. Tabi Tayland'ın olmazsa olmazı da masaj. Aralık ayı ortalarından itibaren burada yağışlar ve nem azalır. Gezmek için en ideal zamanları başlar. Tayland da yine turistik gezilerde Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Bangkok uçak bileti fiyatlarına göz atabilirsiniz. 

Samui Adası (Tayland)

Dubai Abu Dabi

Dubai'yi lüksün ve ihtişamın başkenti olarak adlandırsak yeridir. Çölde dünyanın en lüks şehirlerinden biri oluşturulmuş. Hem Dubai'de hem de Abu Dabi'de çok lüks oteller var. Bu lüks otellerin neredeyse tamamı deniz kenarına inşa edilmiş, bu yüzden biz burada kazakla montla otururken, orada rahatlıkla denize girebilirsiniz. Otellerdeki hizmet de göz kamaştırıcı. Ayrıca alışveriş düşkünüyseniz ya da ucuza teknolojik ürünler almayı seviyorsanız da Abu Dhabi ve Dubai doğru tercih. Dalış meraklıları için de Abu Dabi'de özel turlar düzenleniyor. İsterseniz direk Dubai'ye uçun ya da Abu Dhabi'ye gidip bir kaç gün orada kalıp oradan yaklaşık 1,5 saatlik kara yolculuğuyla Dubai'ye geçebilirsiniz. Dubai uçak bileti sayfasından kolayca ve ekonomik bilet satın alabilirsiniz.

 

Dubai Abu Dabi

Rio de Janeiro

Plajlarıyla renkli hayatıyla ünlü Rio biz kış mevsimini yaşarken, yaz mevsiminin yaşandığı bir yer. Kentte plajları 3 kısma ayırmışlar. Copacabana, İpanema ve Lebnon. İpanema ve Lebnon daha güvenli olarak biliniyor. Hatta en lüks plajının Lebnon olduğu söyleniyor. Ancak İpanema’da denizin daha güzel ve restoran seçeneklerinin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Rio'da denizin dışında gezebileceğiniz başka yerler de var. Kente hakim bir noktaya yapılmış İsa Heykeli, Şeker Tepesi, Botanik Bahçesi, Rodrigo de Freitas Lagünü, eğlence hayatının merkezi Santa Terassa, futbolun mabedi Maracana Stadyumu gezilebilir. Hatta gezinizi Şubat ayına kaydırabilirseniz ünlü Rio Karnavalı'na da katılabilirsiniz. Dünyanın en ünlü karnavalını yerinde izlemek ilginç bir deneyim olacaktır. Rio'ya uçmak için Enuygun Rio de Janeiro uçak bileti sayfasını tıklamanız yeterli.

Rio de Janeiro