• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kısa vadeli kredi ile uzun vadeli kredi arasındaki farklar nelerdir?

Kısa vadeli kredi ile uzun vadeli kredi arasındaki farklar nelerdir?

cemdisbudak

Uzun zamandır almak istediğiniz bir araba için ya da sadece borçlarınızdan kurtulmak ve güzel bir tatile gitmek için kredi çekmeye karar verdiniz. İlk olarak karşılaştırma sitelerinden kredi faizlerini araştırdınız ve sizin için uygun oranları olan bir kredi çekmek üzeresiniz. Peki krediyi kısa vadeli olarak mı yoksa uzun vadeli olarak mı çekmelisiniz, aralarındaki farklar nedir?

İçindekiler

Aylık Ödeme Miktarı

Kredi çekecek olanlara önerilerimiz sorulduğunda ilk olarak kendi ödeme güçlerine uygun krediler çekmeleri gerektiğini söylüyoruz. Yani bir hanenin geliri 2.000 TL ise aylık ödemesi 1.000 TL olan kredi yerine daha uzun zamanda ödeyebilecekleri aylık ödemeleri 500 – 750 TL arası olan kredileri tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Mesela şu an 5.000 TL olarak bir kredi çekmeye karar verseler 6 ay gibi kısa bir sürede ödemeyi planlıyorlarsa aylık olarak 850-900 TL arası bir ücret ödemeleri gerekiyor. Eğer aylık bu rakamı ödeyemeyecek durumdalarsa 5.000 TL’yi 18 aylık olarak çekebilirler böylece ayda 320 TL ödeyerek 1.5 yılda borçlarını ödemiş olurlar.

Toplam Ödeme

Kredi karşılaştırma hakkında öneri yaptığımız tüm yazılarda aslında toplam ödemeye bakın, toplam ödemeye bakın diye ısrarla sizlere iletiyoruz. Toplam ödeme kredi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta. 5.000 TL’yi 6 ayda geri ödemek istediğiniz zaman 5.200 ile 5.400 TL arasında değişen rakamlarda ödüyorsunuz. Eğer bu parayı 18 ayda ödemek isterseniz yaklaşık olarak 5.700 ile 5.900 arasında değişen rakamlarla ödemiş oluyorsunuz.

Faiz Oranları

Toplam geri ödeme rakamları arasındaki farkın oluşmasındaki en büyük etkenlerden birisi bankaların kısa ve uzun vadeli kredilere farklı faiz oranları uygulamalarıdır. Kısa vadede ödenen borçlarda bankalar genelde daha düşük faiz uygularlar.

Borç Bitiş Tarihi

Borç bitiş tarihi sizin seçeceğiniz vadenin sayısına bağlı olarak değişiyor. Bazen aylık ödeme düşük olsun diye uzun bazen ise toplamda daha az faiz ödemiş olayım diye kısa vadeli seçiyor olabilirsiniz. Rakamlardan bağımsız olarak borçluluk psikolojisinden dolayı, kısa zamanda bitirmek için kısa vadeli kredi seçenlerin oranı da azımsanmayacak kadar fazla.

Kampanyalar

Uzun ve kısa vadeli kredi seçimlerinde ayrıca bankaların yapmış olduğu kampanyaları da değerlendirmeyi ihmal etmeyin. Bankalar bazı kısa vadeli kredilerde özel indirimler yapabiliyor ya da sizi devamlı müşteri yapmak için 36 aylık kredilerde benzer kampanyalar yapabiliyorlar.

 


cemdisbudak
Cem Dişbudak
70 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar