Kış soğukları yavaştan etkisini hissettirmeye başladı. Havalar soğuyunca pek çoğumuz tatile biraz ara verip evlere kapanmayı seçsek de yurdumuzda kışın keşfedilecek birbirinden güzel yerler var. Uludağ ve Erciyes gibi kış turizminin popüler adreslerinin dışında ülkemizden alternatif rotalar nereler?

1- Erzurum’da donmuş şelaleler

Adı geçince bile üşümeye yeten şehirlerden biri Erzurum. Palandöken gibi dünyaca meşhur kayak merkezlerine sahip şehirde kış ayları son derece soğuk geçiyor. Ancak burası aynı zamanda kışın donan şelaleleri izlemek hatta cesaretinizi toplayabilirseniz buralara tırmanmak için harika bir yer. Uzundere yolu üzerinden bulunan Serapin Şelalesi’ne veya bölgenin bu alanda meşhur bir diğer doğal güzelliği olan Sarıgelin Şelalesi’ne gelebilirsiniz. Doğu’nun tarihi şehri Erzurum’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken diğer yerler de gezilecek yerler galerimizde!

2- Davraz’da kayak keyfi

Ülkemizde kayak denince ilk akla gelen yer olmasa da Isparta’da bulunan Davraz pek çok kayak tutkununun yeni gözdeleri arasına girdi bile. Eğirdir Gölü manzaralı dağın yamaçlarına kurulan merkez karın yağması ile bambaşka bir atmosfere kavuşuyor. Davraz’ın diğer merkezlerden farklı bir özelliği ise çığ düşme riskinin yok denecek kadar az olması. Eğer kayak yapmıyorsanız da Davraz’ın karla kaplı tepelerinde yürüyüşe çıkabilir, manzarayı seyrederek fotoğraf çekebilirsiniz. Bu kış Isparta’ya uçuracak en uygun uçak bileti fırsatlarını karşılaştırmak için acele edin!

Kış tatili için 5 alternatif öneri

3- Süphan Dağı’nda doğa yürüyüşü

Van Gölü’nün eşsiz manzarasını seyrederek karların arasında yürüyüşe çıkmak için rotanızı Bitlis’e çevirebilirsiniz. Kış aylarında doğa yürüyüşçülerini çeken dağda yapacağınız gezintiler sırasında sonradan bakmaya doyamayacağınız fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.

Kış tatili için 5 alternatif öneri

4- Karlar altında Kapadokya

Kış gelince ülkemizde bambaşka bir görüntüye kavuşan yerlerden biri de Kapadokya. Peribacaları, taş odaları, eşsiz manzaraları ve yerel lezzetleriyle gezginlere muhteşem bir deneyim vaat eden bölgede kar yağınca elinize sıcak çayınızı ve kahvenizi alarak yüksek bir noktaya çıkabilir, Kapadokya’nın karlar altındaki efsanevi görüntülerine tanıklık edebilirsiniz. Bölgeye geldiğinizde Avanos’ta çömlek atölyelerini ve şarap mahzenlerini gezmeyi de unutmayın.

Kış tatili için 5 alternatif öneri

5- Dört mevsim Yedigöller  

Bolu’nun cennet köşesi Yedigöller başta sonbahar olmak üzere yılın her mevsiminde büyüleyici bir güzelliğe sahip. Bölgeye kışın geldiğinizde ise karlar arasında parlayan göllerin muhteşem manzarasını seyredebilir ve doğanın beyaz örtü altındaki görüntüsüne tanıklık edebilirsiniz. Yedigöller’e gelmek için bölgeye düzenlenen günübirlik turlardan birine katılmanız yeterli. İsterseniz kendi aracınızla da buraya gelebilirsiniz ancak kış aylarında yol şartları biraz zorlayıcı olabiliyor. Yedigöller’le ilgili diğer önemli bilgiler ve ipuçları ise yazımızda!

Kış tatili için 5 alternatif öneri

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.