Kış bavulu için 5 öneri

muratekinay
İçindekiler

Soğuk kış günlerinde seyahat etmek yılın diğer dönemlerine kıyasla daha zorlayıcı olabiliyor. Buna bir de bavula sığdırması zor kalın giysiler eklenince bu dönemde seyahat etmenin zorluğu iyice artıyor. Ancak bavulunuzu hazırlarken dikkat edebileceğiniz birkaç basit tüyo ile kışın tatile çıkarken rahat edebilirsiniz.

1- Çabuk kırışmayan kıyafetler seçin

Bu kural aslında her mevsim geçerli. Ancak kışın kalın giysilerin bavulda faha çok yer kapladığını düşünürsek, bu dönemde biraz daha dikkat etmekte yarar var. Eğer önemli bir organizasyon veya etkinlik için yola çıkmıyorsanız, çabuk kırışan gömlek gibi eşyalar yerine bavuldan çıkarıp hemen giyebileceğiniz kazakları seçin. Bu sayede zamanınızı ütü aramakla değil, çevreyi dolaşıp keşfederek geçirebilirsiniz. Yine de çabuk kırışan bu eşyaları almanız gerekiyorsa, tıpkı mağazalarda olduğu gibi katladıktan sonra bavulun en üstüne yerleştirebilirsiniz.

2- Kat kat giyinin

Kışın soğuktan korunmak için ilk akla gelen kalın kazaklar olsa da aslında ince kıyafetleri üst üste giymek bizi soğuktan daha fazla korur. Yani bavulunuzu doldururken bir kısmını daha ince giysilere ayırın. Üstelik bunları sararak veya üst üste dizerek daha fazla alan kazanabilirsiniz.

 

3- Ayakkabıların sayısını azaltın

Bavulda en fazla yer kaplayan şeylerin başında ayakkabılar geliyor. Bu durumun önüne tamamen geçmek mümkün olmasa da daha az yer kaplayan ayakkabıları alarak yer tasarrufu yapabilirsiniz. Örneğin eğer kar yağmıyorsa, bot yerine kalın ayakkabınızı valize yerleştirerek neredeyse yarı yarıya fazladan alana sahip olabilirsiniz. Bu konuda işinize yarayacak diğer bavul hazırlama tüyoları galerimizde.

4- Yeni alacaklarınıza yer bırakın

Tatile alışveriş yapmak için çıkmasak da dönüşte en azından tanıdıklarımıza birkaç hediyelik eşya alacağımızı hepimiz biliriz. İşte, bunlar için bavuşunuzda fazladan boş alan bırakmayı unutmayın. Bu sayede dönüş yolunda havalimanında fazladan bagaj ücreti ödemeye gerek kalmadan seyahat edebilirsiniz.

5- Kayak giysilerini kiralayın

Uludağ veya Kartalkaya gibi kayak merkezlerine gidiyorsanız, kayak yaparken gerekli kıyafetleri yanınızda götürmeniz belli bir oranda kazanç olarak geri dönebilir. Ancak eğer bunlara sahip değilseniz, yenilerini satın almak yerine kiralayın. Böylece belki sadece 1-2 kez kullanacağınız giysilere fazladan para harcamamış olursunuz. Kışın keyfini çıkarmak için bavulunuz hazırsa, şimdi gelin keşfedilebilecek alternatif rotalara bakalım. Kış tatili için ülkemizden en uygun yerlere göz atmak için hemen tıklayın.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar