Son yıllarda ev fiyatları hızla artarken, kira artış hızı daha düşük seviyedeydi. Ancak son bir yıldır tablo değişti, bu kez kira oranları geçen yıla göre yaklaşık %20 seviyesinde artarken, ev fiyatlarında bazı iller hariç fazla bir değişiklik olmadı. Bu durumda ne yapmalı?

İçindekiler

Ev fiyatlarındaki artış durdu, kiralar arttı

Özellikle İstanbul, Ankara gibi şehirlerde ev fiyatları yıllık yaklaşık %20 oranında artıyordu. Son 7-8 sene bu oranlarda artış oldu. Kiralar ise düşük enflasyon ve kurun da etkisiyle sabit kaldı çok az arttı, bazı bölgelerde hiç yükselmedi bile. Ancak son bir yıldır konut sektöründe ters orantılı bir artış var. Bu kez kiralar artarken ev fiyatları artmıyor, hatta talebe bağlı olarak da düşebiliyor. Kira artış oranları bildiğiniz gibi yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ_ÜFE)'ye göre hesaplanıyor. Buna göre Mayıs ayında kira oranı bir önceki aya göre yaklaşık %4, bir önceki yıla göre de yaklaşık %20 oranında arttı. Ortalamaya vurursak da yıllık yaklaşık %15'lik bir artış oldu.

Faiz oranları düşüyor

Enflasyondaki artış nedeniyle kira artış oranlarının önümüzdeki ay ve yılda yüksek olacağı öngörülüyor. Böyle bir ortamda hazır faiz oranları düşmüşken, konut kampanyaları varken, ev satın alma fikrini değerlendirmek lazım. Ciddi alıcıysanız size indirim yapacak müteahhit bulma ihtimaliniz de yüksek. Şu sıralar bazı bankalar %0,98 faiz oranı uyguluyor. Buna göre aylık taksitler %1,421 TL toplam geri ödemesi ise 171.632 TL tutuyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN