• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kirada oturmak mı konut kredisi kullanmak mı avantajlı

Kirada oturmak mı konut kredisi kullanmak mı avantajlı

tugbahacibayramoglu

Kira yerine konut kredisi ödeme fikri çok tartışılıyor. Etrafımızda o kadar çok yeni ev kampanyaları duyuyoruz ki, ister istemez bize de bu fikir cazip geliyor. Gerçekten de kira yerine konut kredisi taksiti ödenir mi? Konut kredisi kullanmak bu kadar kolay mı? Aslında kredi notunuz düşük değil ve geliriniz de müsaitse, evet konut kredisi kullanmak çok kolay. Artan kira ve ev fiyatlarını da dikkate aldığınızda da mantıklı. Gelin isterseniz başlıktaki fikri tartışalım. Kirada oturmak mı yoksa konut kredisi kullanmak mı?

İçindekiler

Peşinat bulursanız işiniz kolay

Öncelikle biraz birikiminiz varsa ya da konut kredisine peşinat bulmakta zorlanmayacaksanız kredi kullanmak cazip bir seçenek. Konut kredisi için peşinat bulma yolları başlıklı yazımızda da ayrıntısıyla görebileceğiniz gibi kredi peşinatınız varsa, ev almaya çalışın. Diyelim ki yaklaşık 1.000 TL kira ödediğiniz bir evde oturuyorsunuz. Kendinizi biraz zorlarsanız bu ek iş yapmak olabilir, eşiniz çalışmaya başlayabilir ya da ailenizden yardım alabilirsiniz.

Kira atarken konut kredisi ödemesi sabit kalıyor

Eğer aylık 1.400 TL’ye yakın bir ödeme yapabilirseniz 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisi kullanabiliyorsunuz. Bir miktar peşinatla beraber 130.000 TL ya da 150.000 TL’ye ev alabilirsiniz. ‘Bu fiyatlara ev var mı?’ diye soranlar olabilir. Ancak var. Bu fiyata Bağdat Caddesi’nden ev alamayacağınızı biliyoruz. Ancak İstanbul’a yakın şehirlerde örneğin Tekirdağ, Çerkezköy, Çorlu, Edirne, Kocaeli gibi şehirlerde ya da sık sık gittiğiniz memleketinizde, bu fiyata ev bulabilirsiniz.

Küçük ev ya da şehir dışı

İstanbul’da da şehrin biraz dışına kaçarsanız ya da 1+1 eve razı gelirseniz bu fiyata ev bulmanız mümkün. Örneğin geçtiğimiz ay kuzenim Beylikdüzü’nün tam merkezi değil ancak Yakuplu denilen semtinden 2+1 sıfır daireyi her şey dahil tapu masrafları dahil 200.000 TL’ye satın aldı. Bu evin kirası 1.000 TL. Örneğin siz bu evi kiralamak yerine, biraz peşinat ve borçla satın almayı denesiniz ve aylık 2.000 TL kredi ödemesi yapabilirim derseniz, 120 ay vadeli 140.000 TL kredi alabilirsiniz. Şu sıralar konut kredisi faiz %1’in üzerinde, faizler düştüğünde aylık taksitleriniz daha da düşecektir. Bu örneği İstanbul için verdim. Ancak emin olun başka kentlerde 150.000 TL’ye 3+1 ev bile satın almanız mümkün.

‘Keşke kira yerine konut kredisi taksiti ödeseydim’

Diyelim ki kirada oturmayı tercih ettiniz. Kiranız her sene enflasyon oranında artacak. Önümüzdeki yıl 1.100 TL sonraki yıl 1.200 TL derken 5 yıl sonra kiranız 1.500 TL’yi geçecek. Sonrasında da ev sahibiniz sizi oturduğunuz evden çıkartmak istediğinde çok daha pahalı evlerle karşılaşabileceksiniz. Ancak konut kredisi ödemeleri sabit kaldığından ilk 3 yıldan sonra konut kredisi taksitleri artık size kira öder gibi gelecek. Konut kredisinde en çok zorlanılan dönem ilk 3 yıl, sonrasında enflasyon artışlarını hesapladığınızda taksit ödemeleri daha kolay gelmeye başlayacaktır. Siz de bunca yıl kira yerine konut kredisi taksiti ödeseydim diyerek hayıflanmak istemiyorsanız bu yazıyı sakin bir kafayla bir daha okumanızı öneririm.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN