Kiracı kira sözleşmesi bitmeden evden çıkabilir mi?

cemdisbudak

Uzun bir ev arama sürecinin ardından sonunda aradığınız evi buldunuz, ilk bakışta her hangi bir sorun yoktu ve sözleşmeyi de yaptınız ama işler her zaman planlandığı gibi gitmeyebiliyor. Sözleşmenin devam ettiği dönemde ortaya çıkan bazı nedenlerden dolayı kira sözleşmesini feshedip evden ayrılmanız gerekebilir.  Evden çıkmak fakat kalan kirayı vermek istemiyorsanız dikkat! 

Kira sözleşmesi nedir?

Kira sözleşmesi ev veya mal sahibi ile kiracı kurum ya da kişi arasında yapılan yazılı anlaşmadır. Kira kontratı da denilen bu anlaşma süreli veya süresiz olabilir. Eğer sözleşme üzerinde süre yazmıyorsa sözleşme bir yıllık kabul edilir.

Kira sözleşmesi bitmeden evden çıkma yolları

Kiracı kontrat süresi bitmeden evden çıkmak istiyorsa öncelikle ev sahibiyle karşılıklı anlaşma yoluna gitmelidir. Karşılıklı anlaşma yolu ile en sorunsuz yoldan evden çıkabilirsiniz.

Eğer karşılıklı anlaşma yoksa kiracı sözleşmeyi detaylı bir şekilde incelemelidir. Bu sözleşmeler farklılık gösterseler de evin kullanılabilirliğinin kalmaması, sağlık koşullarını tehdit ediyor olması gibi hayati konularda kiracıya sözleşmeyi tek taraflı feshetme hakkı verir.

Böyle durumlarda sözleşmeye uygun olarak belli bir süre önceden resmi kanallardan bildirmek suretiyle evden çıkılabilir, noterden ilgili maddelerin de yazıldığı bir bildirim çekilmesi ve anahtar teslim işleminin tamamlanmış olması yani teslim tesellüm belgesinin düzenlenmiş olması gerekiyor. Bazı ev sahiplerinin kirayı almaya devam etmek için anahtarı teslim almadığı da çokça rastlanan bir durum.  Bunun da garantili çözümü biraz maliyetli de olsa noter aracılığıyla teslimden geçiyor.

Bu şartlar oluşmadan kiracı konuttan çıkarsa sözleşme bitmediği için ev boşaltılmış olsa bile, ev sahibinin kira bedellerini kiracısından isteme hakkı oluyor ve dava açabiliyor.

Oluşabilecek tüm sorunlara karşı kira kontratını imzalamadan önce iyi incelemeniz ve bir hukukçuya danışmanız faydalı olacaktır.

cemdisbudak
Cem Dişbudak
83 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Uzman Yazarlar