Kira yerine konut kredisi ödeyin

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

‘Kira öder gibi kendi evinizi ödeyin’ tarzında reklam sloganlarına çok sık rastlamaya başlamışsınızdır. Gerçekten de öyle mi yani ev almak kira ödemek kadar kolay mı? Eğer uzun vadeli borçlanmaktan korkmuyorsanız, ev alırken büyük olsun, lüks olsun gibi katı kurallarınız yoksa ve tabi kredi notunuzsa da bir problem yoksa, kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün. Nasıl mı?

Öncelikle kiraların da ev fiyatlarının da arttığı bu ortamda acele etmek ve hızlı karar vermek çok önemli. Çünkü evet şu sıralar konut kredisi faiz oranları çok düşük değil. Ancak ev fiyatlarındaki ve kiralardaki artış daha da baş döndürücü. Üstelik faiz oranlarının düşmesi durumunda kredinizi refinansman yaptırma hakkınız da var.

Kira artış hızını yakalamak zor

Günümüzde sadece İstanbul'da değil, Ankara, İzmir, Adana, Antalya gibi büyük şehirlerde 1.000 TL'nin altında ev bulmak zor. Hatta biraz oturulabilir evlerin kira değerleri genelde 1.500 TL'yi buluyor. Ancak siz bu paraya 120 ay vadeli 100.000 TL kredi ödemesi yapabilirsiniz. Bir miktar peşinatla, biraz borç alarak ya da altınınızı bozdurarak veya arabanızı satarak, 150.000 TL ya da 200.000 TL dolaylarında bir ev almanız mümkün. Yeni evlenecekseniz ya da yeni evliyseniz, 1+1 evden başlayabilirsiniz. Çocuk olsa bile bir kaç yıl ayrı odası olmak zorunda değil. Yani anlayacağınız biraz semtten, biraz yakınlıktan, biraz da evin metrekaresinden fedakarlık ederek ev satın alabilirsiniz. Şu sıralar konut kredisi faiz oranlarına bir göz atalım.

 

Konut kredisinde ödemeler sabit

Örneklemeleri 120 ay üzerinden yapacağım. 100.000 TL kredinin aylık taksitleri %1,14 faiz oranıyla 1.533 TL. 150.000 TL kredinin aylık taksitleri 2.300 TL. 200.000 TL kredinin aylık taksitleri ise 3.066 TL. Konut kredisinde hane halkı gelirine bakıldığı için örneğin karı koca evinize giren aylık gelir 2.500 TL dolaylarındaysa 120 ay vadeli 100.000 TL kredi kullanabilirsiniz. 'Benim kiram ucuz' diyenlere de hatırlatmak istiyorum. Ev sahibi sizi evinden çıkartmak isteyebilir, evini satabilir, bu durumda sizin de ucuz kirası olan ev bulma ihtimaliniz zorlaşır.

Özellikle son 1-2 yılda kiralardaki artış baş döndürücü. Haliyle her yıl kiranıza gelecek enflasyon artışını da hesaplayın. Dolayısıyla ilk bir kaç konut kredisi taksitleri zor bile gelse, bugün 1.100 TL olan kiranız enflasyon bu artış hızıyla devam ederse 3 yılda 1.500 TL'yi yani 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisi taksitini yakalayacaktır. 'Keşke bunca zamandır kira yerine konut kredisi taksiti ödeseydim' diyen arkadaşım gibi pişmanlık duymamanız için hatırlatmak istedim...

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar