İçindekiler

Mart ayının önemli konusu kira vergileri, bu yıl beyan usulü değil, toplanan bilgi üzerinden ev sahiplerine gönderilen ve içeriğinde kaç ev sahibi olduğunuzun belgelendiği ve doğruluğunu teyit etmenizin istendiği bir mektup ile vergi beyannamesi tarafınıza gönderiliyor.

140 bin kişiye mektup gönderildi

İlk ulaşan mektuplar, 4 ve üzeri dairesi olan mükelleflere gönderildi. Bu mektup ulaştığı anda, bilgilerin doğruluğunu teyit etmek ya da itiraz etmek üzere süreniz başlamış oluyor.


Mükellefin yanıltıcı yanlış bilgi verdiği tespit edilirse, geçmiş 5 yılın vergisi faiz ve cezasıyla alınacak.

Kira vergisi nasıl hesaplanacak?

Kira vergisinden muaf olma şartları

Kendisi de kiracı olan ev sahipleri

Kira gelirinizi beyan etmek durumunda olsanız da, ödediğiniz kirayı aldığınız kiradan düşerek hiç vergi ödemeyebilir ya da aradaki farka istinaden vergi ödeyebilirsiniz. Burada ana konu, gerçek gider ve götürü gider yöntemini belirlemektir.

Konut kredisi kullanarak ev alanlar

Beyan edeceğiniz kira gelirinden, konut kredilerinize ödediğiniz faizi düşebilirsiniz.

Yeni ev alanlar

Kiraya verdiğiniz evi yeni aldıysanız, satın alınan yıldan itibaren 5 yıl süre ile satın alma bedelinin %5'ini, kira gelirinden düşebilirsiniz ve gelir oranınıza göre hiç vergi ödemeyebilirsiniz.

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar