Bu yazı Filiz Küntaş tarafından yazıldı. Filiz Küntaş geçmişte bizim yazarlarımızdandı. Kendisine desteği için çok teşekkür ederiz. 

Mart ayının önemli konusu kira vergileri, bu yıl beyan usulü değil, toplanan bilgi üzerinden ev sahiplerine gönderilen ve içeriğinde kaç ev sahibi olduğunuzun belgelendiği ve doğruluğunu teyit etmenizin istendiği bir mektup ile vergi beyannamesi tarafınıza gönderiliyor.

İçindekiler

140 bin kişiye mektup gönderildi

İlk ulaşan mektuplar, 4 ve üzeri dairesi olan mükelleflere gönderildi. Bu mektup ulaştığı anda, bilgilerin doğruluğunu teyit etmek ya da itiraz etmek üzere süreniz başlamış oluyor.


Mükellefin yanıltıcı yanlış bilgi verdiği tespit edilirse, geçmiş 5 yılın vergisi faiz ve cezasıyla alınacak.

Kira vergisinden muaf olma şartları

Kendisi de kiracı olan ev sahipleri

Kira gelirinizi beyan etmek durumunda olsanız da, ödediğiniz kirayı aldığınız kiradan düşerek hiç vergi ödemeyebilir ya da aradaki farka istinaden vergi ödeyebilirsiniz. Burada ana konu, gerçek gider ve götürü gider yöntemini belirlemektir.

Konut kredisi kullanarak ev alanlar

Beyan edeceğiniz kira gelirinden, konut kredilerinize ödediğiniz faizi düşebilirsiniz.

Yeni ev alanlar

Kiraya verdiğiniz evi yeni aldıysanız, satın alınan yıldan itibaren 5 yıl süre ile satın alma bedelinin %5'ini, kira gelirinden düşebilirsiniz ve gelir oranınıza göre hiç vergi ödemeyebilirsiniz.


osmankapusuz
Osman Kapusuz
33 Yazı
İstanbul Kent Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 3. sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam ediyor. Öğrencilik hayatında ilk olarak yabancı bir moda dergisinde stajyer editör olarak çalışmaya başladı. İlerleyen zamanlarda küresel bir marka danışmanlık şirketinde dijital strateji stajyeri olarak çalışma hayatına devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Osman tenise, tiyatroya, seyahat etmeye, kitaplara ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN