Bu yazı Filiz Küntaş tarafından yazıldı. Filiz Küntaş geçmişte bizim yazarlarımızdandı. Kendisine desteği için çok teşekkür ederiz. 

Mart ayının önemli konusu kira vergileri, bu yıl beyan usulü değil, toplanan bilgi üzerinden ev sahiplerine gönderilen ve içeriğinde kaç ev sahibi olduğunuzun belgelendiği ve doğruluğunu teyit etmenizin istendiği bir mektup ile vergi beyannamesi tarafınıza gönderiliyor.

İçindekiler

140 bin kişiye mektup gönderildi

İlk ulaşan mektuplar, 4 ve üzeri dairesi olan mükelleflere gönderildi. Bu mektup ulaştığı anda, bilgilerin doğruluğunu teyit etmek ya da itiraz etmek üzere süreniz başlamış oluyor.


Mükellefin yanıltıcı yanlış bilgi verdiği tespit edilirse, geçmiş 5 yılın vergisi faiz ve cezasıyla alınacak.

Kira vergisinden muaf olma şartları

Kendisi de kiracı olan ev sahipleri

Kira gelirinizi beyan etmek durumunda olsanız da, ödediğiniz kirayı aldığınız kiradan düşerek hiç vergi ödemeyebilir ya da aradaki farka istinaden vergi ödeyebilirsiniz. Burada ana konu, gerçek gider ve götürü gider yöntemini belirlemektir.

Konut kredisi kullanarak ev alanlar

Beyan edeceğiniz kira gelirinden, konut kredilerinize ödediğiniz faizi düşebilirsiniz.

Yeni ev alanlar

Kiraya verdiğiniz evi yeni aldıysanız, satın alınan yıldan itibaren 5 yıl süre ile satın alma bedelinin %5'ini, kira gelirinden düşebilirsiniz ve gelir oranınıza göre hiç vergi ödemeyebilirsiniz.


osmankapusuz
Osman Kapusuz
45 Yazı
İstanbul Kent Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 3. sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam ediyor. Öğrencilik hayatında ilk olarak yabancı bir moda dergisinde stajyer editör olarak çalışmaya başladı. İlerleyen zamanlarda küresel bir marka danışmanlık şirketinde dijital strateji stajyeri olarak çalışma hayatına devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Osman tenise, tiyatroya, seyahat etmeye, kitaplara ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar