• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kira vergisi beyan ve itiraz süreci 26 Mart'a kadar!

Kira vergisi beyan ve itiraz süreci 26 Mart'a kadar!

mugekanbay

Daha önce de belirttiğimiz üzere bu yıl kira vergisi meselesi geçtiğimiz yıllardan farklı bir yöntem izlenerek çözülecek. Otomatik vergi beyannameleri doldurulmuş olarak mükelleflere gönderildi, itirazlar ve yanlış beyanlar değerlendirildi. Mart ayı itibarıyla da vergiler ödenmiş olacak. Kira vergisinin nasıl hesaplanacağı ile ilgili detayları incelemek için lütfen tıklayınız>>

1 Mart'tan itibaren kendisine mektup ulaşmış, 1.2 milyon ev sahibi 26 Mart'a kadar vergi dairesine gitmeden http://www.gib.gov.tr/ adresini kullanarak, Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'ne ulaşarak burada kendisi adına oluşturulmuş beyannameyi bulabilecek. İsteyenler ise, Vergi dairelerinde elden veya beyanname düzenleme programı kullanılarak da verilebilecek.

İçindekiler

Beyannameye itiraz etmek isteyenler ne yapacak?

Kendisi adına oluşturulmuş beyannameyi onaylamayanlar (sistemde beyan esas olduğu için)
Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi' ne http://www.gib.gov.tr/ adresinden ulaşacaklar ve beyannameyi düzeltebilecekler.

1-25 Mart tarihleri arasında internet üzerinden verilecek beyannamelerin ödemelerini banka ya da vergi dairelerine yapabilirler.

Hisseli konutlar ne olacak?

Konut alımları yatırım amaçlı olabildiğinde bir aile içinde yakın kişiler ortak olarak ev satın alabiliyorlar. Bu durumda hisseli konutlar için de çözüm düşünülmüş elbette. Önceden hazırlanmış kira beyannamesi sisteminde "Gelir elde ettiğiniz konutun tamamı mı yoksa bir kısmı mı size ait?" sorusu soruluyor ve buna göre, hisse payınıza düşen vergi otomatik hesaplanıyor.

Bireysel Emeklilik primlerinizi vergiden düşün!

Yıllık beyanname veren mükellefler, vergi matrahlarının tespitinde BES'e ödedikleri katkı paylarının betyan edilen gelirin %10'una kadar olan kısmını gelir vergisi matrahlarında düşebiliyorlar. İndirilecek prim, aidat ve katkı paylarının toplamı, 9.801 TL'yi aşmamalı!

Dikkat: Katkı payları aynı dönemde elde edilen ücret gelirlerinden indirilmişse ayrıca kira vergisinden indirilemez.


mugekanbay
Müge Kanbay
104 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN