Kayıt dışı kira gelirlerinin önüne geçmek için yapılan düzenleme sonucu olarak; yıllık  konuttan 3.300TL ve üzeri, iş yerinden 27.000TL ve üzeri kira geliri elde eden ev sahipleri bakanlığa kira geliri beyan etmek zorunda. Kira geliri beyan ediyor olmanız demek vergi ödeyeceksiniz demek anlamına gelmiyor,bu konuyla ilgili detayları Kimler kira geliri vergisi ödemek zorundadır?  yazımızda okuyabilirsiniz. Konut sahipleri kira gelirlerini birçok yoldan beyan edebiliyor.

İçindekiler

En kolay yöntem

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın açmış olduğu internet sitesi üzerinden Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi ile onayınıza sunulan gelir beyanını kontrol etmek en kolay yöntem.

GİB’in size ait bilgileri Vergi İletişim Merkezi, bankalar, PTT, sigorta acentaları, tapu ve kadastro gibi kurumlardan alarak oluşturduğu bu hazır beyanname sizin onayınıza sunuluyor.

• Herhangi bir vergi dairesinden ücretsiz alabileceğiniz İnternet Vergi Dairesi şifresi ile veya

• Size özel hazırlanmış güvenlik sorularını cevaplayarak giriş yapabilirsiniz.

Beyannamede itiraz edeceğiniz yerler için vergi dairesine giderek elden veya oradan alacağınız bir kod ile internet üzerinden ebeyanname düzenleme programı  sayesinde itiraz edebiliyor, düzenleme yaptırabiliyorsunuz.

Bu kolay yönteme ek olarak beyanınızı posta yoluyla vergi dairesine gönderebilir veya elden teslim edilebilirsiniz. Normal şartlarda her vergi mükellefi ikamet ettiği ilçenin vergi dairesine bağlıdır.Yurt dışına çıkacak  vergi mükelleflerinin çıkmadan önceki 15 gün içerisinde beyanda bulunmaları gerekiyor. Ölüm durumunda beyanname 4 aylık süre içinde mirasçılar tarafından verilmelidir. Vergi dairesine gidemeyecek olan yaşlılar ve engelliler için VİMER’den randevu alırsanız, evinize kadar gelip beyanname doldurmanıza yardımcı oluyorlar.

Kira beyanınız onaylandığında ödemeleri tüm vergi dairelerinden ve anlaşmalı olarak bildirilen bankalardan ve bankaların internet şubelerinden iki taksit halinde yapabilirsiniz.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
61 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN