Üniversitelerde yüz yüze eğitim kararının alınmasıyla beraber Türkiye genelinde %30, İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde %300’leri geçen kira artışı yaşanıyor. Kiralara gelen zamlar, şu an ev arayan tüm aileleri ve öğrencileri endişelendiriyor. Peki bu artışlar karşısında ne yapılabilir?

Eylül ayında zamlar ne olacak?

Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos ayı TÜFE oranlarını açıkladı. 12 aylık ortalama TÜFE, %15,78 olarak belirlendi. Bu oran önceki aya göre %1,12 arttı.  Bu durum karşısında bu ay kontrat yenilemesi gerçekleşecek kiracıların kiralarında %15,78 oranında zam yapılması gerekiyor. Ancak ülke genelinde kiralarda yaşanan artış oranını gören ev sahipleri kiralara fahiş zam yapmak ya da mevcut kiracıyı çıkarıp iki katı kira belirleyerek yeni bir kiracı bulmak istiyor.

Mevcut kiracıların kirası fahiş oranlarda artabilir mi?

Emlak sektörü yetkilileri, fahiş kira zammının hukuki olmadığını belirtiyor. Mevcut kiracılar, kiralarını düzenli bir şekilde ödüyorlarsa ve makbuz gibi belgelerini ellerinde tutuyorlarsa hukuki anlamda mağdur olmuyorlar. Ev sahibi tarafından haksız ve fahiş bir zam talebi geldiğinde kiracılar ellerindeki belgelerle dava açabilirler. Aynı zamanda ev sahipleri, haklı sebepler olmadan kiracılarını evden çıkaramıyorlar. Yasal gerekçeler göstermeden kiracının evden çıkmasını sağlayabilir.

Kira ödemek yerine kredi ödeyin

Kiraların artışıyla birlikte kiracıların akıllarındaki soru işaretleri artıyor. Yüksek meblağda kira ödemek yerine kredi ödeyerek ev sahibi olma fikri cazip hale gelmeye başladı. Özellikle büyük şehirlerde yaşanan artışlarda oturduğunuz semte ve çekeceğiniz kredi tutarına bağlı olarak kiradan daha az bile kredi taksiti ödeyebilirsiniz. Eğer elinizde peşinat varsa kira ödemek yerine kredi ödemeyi değerlendirebilirsiniz. Konut kredisi faizleri %1,37’den başlıyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
414 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN