Sizlerle her hafta konut kredisi kampanyalarından ev satın almanın tüyolarına kadar pek çok konuda bilgilendirici yazılar paylaşıyoruz. Ancak sık sık “Bana kredi çıkar mı” sorusuyla da karşılaşıyoruz. Bankaların dikkate aldığı bazı kriterler var. Eğer bunlar uygunsa konut kredisi kullanmak hiç de öyle sanıldığı kadar zor ve yorucu bir şey değil. Peki, kimler konut kredisi kullanabilir?

İçindekiler

1-Reşit olanlar

Öncelikle 18 yaşını doldurmak, TC vatandaşı olmak ve çalışıyor olmak gerekiyor. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için gurbetçi kredisi ya da yabancılar için farklı seçenekli krediler de var. Bir de tabii yaş konusunda üst sınır var. Bankalar genelde 65 yaş üzeri ya da emeklilere konut kredisi kullandırmıyor. Yaşınız daha genç ise 180 ay vadeye kadar vade tercihi de yapabilirsiniz.

2-Gelirini belgeleyebilenler

Bankalar kredi kullanacak kişinin aylık gelirini belgelemesini ister. Eğer ücretli çalışansanız zaten SGK dökümünüz ve maaş bordronuz olacaktır. Yüksek de olsa aylık kazancınızı belgeleyemiyorsanız, kredi kullanamazsınız. Banka gelirini belgeleyemeyen kişilere kredi vermez. Esnaf ya da ticaretle uğraşan biriyseniz, yine bir takım şirketle ilgili belgeler istenebilir. Ayrıca kira ya da başka ek geliriniz varsa, bunu kredi kullanırken mutlaka belirtin.

3-Aylık taksitleri gelirinin %60’ını aşmayanlar 

Konut kredisi kullandırırken bankaların dikkat ettiği bir konu da kredi aylık taksitinin aylık gelirinizin %60’ını aşmamış olması. Yani diyelim ki siz net 5.500 TL maaş alıyorsanız aylık taksitleri %1,32 faizle 3.330 TL olan 200.000 TL’ye kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. Tabi başka kredi borcunuz olmaması gerekiyor. Burada sadece sizin gelirinize değil, hane halkı gelirine de bakılır. Örneğin eşiniz de çalışıyorsa bu tutarı biraz daha yukarı çekebilirsiniz. Eş, anne, baba gibi aynı evde yaşayanların gelirleri de sizin daha yüksek tutarlı kredi çekmenizi sağlayabilir.

4-Kredi notu düşük olmayanlar

Kredi notu, kredi kullanırken en önemli kriterlerin başında geliyor. Eğer yakın zamanda kara listeye girdiyseniz ya da kredi notunuz çok düşükse kredi çıkmayabilir. Kredi notunuz çok kötü değilse başka kredileriniz vs varsa bankanız bunları kapatmanızı isteyebilir. Buna hazırlıklı olun. Bankanız sizden başka kredilerinizi ya da kredi kartı borcu vs kapatmanızı isteyebilirler. Yakın zamanda konut kredisi kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka kredi notunuza bakın. Hatta düşükse kredi notu nasıl yükseltilir yazısına göz atarak bazı önlemler alabilirsiniz.

5-Peşinat tutarını yatıranlar 

Son yapılan düzenlemelere göre satın alacağınız evin en az %10’unu peşin ödeyip kalanını kredi çekebiliyorsunuz. 300.000 TL tutarında bir ev için 30.000 TL peşinat ödemeniz yeterli. Şu dönem için iyi bir avantaj. Geçtiğimiz yıllarda peşinat tutarının en az %25 olması gerekiyordu. Bu da ev satın almak isteyip peşinatı olmayanlar için zor bir durum oluşturuyordu.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN