Geçtiğimiz haftalarda alışverişlerimizle ilgili tüm suçu renklere atıp rahatlamıştık. Renkler konusu deşmekle bitmiyor, bu kez erkeklerin ve kadınların konuya yaklaşımlarını ve bunun günlük hayat yansımalarını incelemek istedik.

Renk skalası, ikiye ayrılıyor, kırmızı-yeşil ve mavi-sarı renkler. Çeşitli renkler bu skala içinden, ayrılıp karşımıza tekil renkler olarak çıkıyor.
Peki bizler hangi renklerden neden hoşlanıyoruz? İşte renklerle ilgili araştırma bizlere bunun cevabını vermeye çalışıyor. Kissmetrics'in araştırmasına göre sonuçlar erkekler ve kadınlar arasında renkler konusunda ciddi yönelim farkları olduğunu ortaya koyuyor. Bu farklılıklar gündelik hayatta bize sunulan tüm ürün ve hizmetlerde kendini hissettiriyor ve eğilimlerimizi besliyor.

Parklak mı pastel mi?
Erkekler parlak ve baskın renklere yönelirken; kadınlar daha soft ve pastel tonları tercih ediyorlar.

Bu hayatta yalnızca siyah ve beyaz yok, tonlar da var!

Eğer bu size renkler manasında bir şey ifade edemiyorsa, kuvvetle muhtemel bir hanım olmalısınız. Erkeklerin, siyah, beyaz ve grinin tonlarına toleransı daha yüksek, kadınlar ise bu durumdan hoşnut değiller.

Siyah mı ekleyelim beyaz mı?
Eğer erkeklere yönelik bir hazırlık içindeyseniz, kullandığınız renklere azıcık siyah ekleyin! Kadınlar ise, sağlık, gençlik gibi anımsatmalar sebebiyle, renklere beyaz eklendiğinde kendilerine daha yakın buluyorlar.

Renkleri isimlendirmek mi?
Mor bir erkek için basitçe mordur, ancak bir kadın için renk asla sadece renk değildir. Örneğin vişne çürüğü deyince aklımıza gelen o muhteşem renk gibi!

Kimine göre vişne çürüğü kimine göre mor!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.