Ukrayna’nın başkenti Kiev son yıllarda vizesiz ve pasaportsuz seyahat avantajı ile Türklerin en fazla ilgisini çeken şehirlerden biri haline geldi. Yüzyıllar öncesine uzanan zengin tarihi, eğlenceli geceleri ve uygun fiyatlarıyla öne çıkan Kiev’e gelmeyi planlıyorsanız, bu önerilere göz gezdirmenizde yarar var.

1- Kiev’de ulaşım

Başkent Kiev’de bir yerden biri yere gitmek şehrin gelişmiş ulaşım ağı sayesinde son derece kolay ve ucuz. Aynı zamanda tarihi atmosferiyle görülmeye değer yerlerden sayılan ve Arsnalna istasyonu ile dünyanın en derin metro istasyonu unvanını elinde bulunduran Kiev metrosu, otobüsler ve taksiler hem hızlı hem de ucuz ulaşım araçlarından. Tüm bunlara ek olarak Uber gibi uygulamaların kullanımı da şehirde fazlasıyla yaygın. Kiev’de tarih, keyif ve eğlence dolu bir kaçamak için en uygun biletler burada!

2- Kiev’de görülecek yerler 

Ülkenin bir diğer popüler şehri olan Lviv kadar öne çıkmasa da Kiev’de görülebilecek pek çok tarihi yer, meydan ve eser var. Bunlar arasında kentin en hareketli bölgelerinin başında gelen Khreshchatyk Caddesi, şehrin eski surlarının bugüne ulaşabilen kalıntılarından Altın Kapı, mavi duvarları ve altın renkli kubbeleriyle ünlü St. Michael Manastırı ve geçmişten bugüne pek çok gösteriye ev sahipliği yapan tarihi Ulusal Opera Evi sayılabilir. Şehre geldiğinizde görebileceğiniz diğer önemli yerler ve tarihi yapılar Kiev’de gezilecek yerler galerimizde!

Kiev’le ilgili bilmeniz gereken 5 şey

3- Kiev’de gece hayatı

Kiev sadece gelişmiş ulaşım ağıyla ve tarihi yerleriyle değil, aynı zamanda güzel kadınları ve eğlencesi hiç bitmeyen geceleriyle de meşhur. Şehirde gece kulüplerinin toplanma noktası ise genellikle Khreschatyk Caddesi ve civarı. Carribean Club, Crystal Hall ve Arena City gibi kulüp ve barlar ise şehrin başlıca gözde adresleri arasında.

Kiev’le ilgili bilmeniz gereken 5 şey

4- Kiev’de alışveriş

Ülkenin başkentinde hem kendiniz hem de sevdikleriniz için bir şeyler satın alabileceğiniz pek çok mağaza, Pazar ve alışveriş merkezi var. Yerel bir şeyler satın almak isterseniz, şehirde hafta sonları kurulan ve antika gibi şeyler de satılan Andrew Yokuşu Pazarı’na gelebilir veya Zhitnii ve Bağımsızlık Meydanı gibi yerlerde pek çok hediye alternatifi bulabilirsiniz.

Kiev’le ilgili bilmeniz gereken 5 şey

5- Kiev’de yeme içme

Özellikle yurt dışına ilk kez çıkanları farklı ve alışık olmadığımız yemekler biraz zorlayabiliyor. Kiev ve genel olarak Ukrayna ise bu zorluğu en aza indiren yerlerden sayılabilir. Ülkenin en meşhur yemekleri ve tatlıları genellikle Türk damak tadına uygun ve bu sayede Kiev’e gelenler yiyecek bir şeyler bulma konusunda hiç zorlanmıyor. Şehrin en meşhur tatlarından Kiev tavuğu, pancarla hazırlanan Borş çorbası ve Ukrayna tarzı bir tür mantı olan Varenyky Kiev’in olmazsa olmaz lezzetlerinden. Şehirde ayrıca İtalyan ve Uzak Doğu mutfaklarından yemekleri restoranları da bulabilirsiniz. Şehrin tadı damakta kalan lezzetleri için Kiev’de ne yenir ne içilir galerimize göz atın!

Kiev’le ilgili bilmeniz gereken 5 şey

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.