Çok tartışılan kıdem tazminatı fonu konusu şimdilik rafa kalkıyor.  İşçi sendikalarının tepkilerden rahatsız olan Başbakan Erdoğan, “Kıdem tazminatı fonu konusunda işçi sendikaları ile işveren sendikaları anlaşırsa o zaman biz gerekli adımı atarız. Ama onlar anlaşmadığı sürece biz bu olayın içerisinde bu programın içerisinde yer almayız” açıklaması yaptı.

İçindekiler

Tazminat kazancı düşecekti

Fonda tutulacak paranın belirsizliği, işçinin tazminattan kazanacağı paranın azalması, şirketlerin yeni yasa için yatırmak zorunda olduğu tazminat yükümlülüğü,  bu sistemin tartışılmasına sebep olmuştu. Bu sistem işçilerin maaşlarından yapılacak kesintilerle herkesin Kıdem Tazminatı adıyla oluşturulacak fonda parasının olmasını sağlayacaktı. Ve 10 ya da 15 yıl geçtikten sonra kişi isterse parasını çekebilecekti.  Bu yeni sistemde isteyen kıdem tazminatının yarısını ev peşinatına sayabilecekti.  Çalışanların en çok itiraz ettiği konu ise varolan sistemde bir yıllık çalışmanın kıdem karşılığı 30 günlük maaşın, yeni sistemde 15 güne indirilmesiydi. Bu durumda şu anki mevcut kıdem tazminatı kazancının yarıya düşmesi bekleniyordu.

İşçi federasyonları direndi

Bu kayıp sonrası işçi sendikaları harekete geçti. İşyeri sahipleri de kişilerin haklarını fona devretmek zorlanacaklarını belirtince tasarı çalışması kaldırıldı. Başbakan Erdoğan da bayramda “Konu çok tartışılıyor uzlaşma olmadan böyle bir şeyin içine girmeyelim” açıklaması yaparak  Çalışma Bakanı Faruk  Çelik’e “yasa tasarısını şimdilik gündemden kaldırın” talimatı verdi.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN