Çok tartışılan Kıdem Tazminatı düzenlemesinde ev almak isteyenlere müjdeli haber geldi. Yeni Kıdem Tazminatı düzenlemesine göre ev almak isteyen çalışanlar, konut kredisinin yüzde 25 peşinatı için kıdem tazminatı hesaplarını kullanabilecek.

Peşinat parasını çekebilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı komisyonun hazırladığı taslağa göre çalışanlar, ev almak için kıdem tazminatı fonunda toplanan tazminatlarının yarısını süreyi beklemeden çekebilecek.Kıdem tazminatı hesabında 40 bin liralık birikimi bulunan bir işçi, ev alırken bunun 20 bin lirasını fondan çekebilecek. Ancak bu tutar, çalışanların konut kredilerinde istenen yüzde 25'lik peşinat şartının yerine getirilmesi için kullanılacak.

İlk çekme hakkı 15 yıla çıktı

Komisyon yasayı daha da iyileştirebilmek için çalışmalarını hızlandırırken yeni taslakta, daha önce 10 yıl olarak belirlenen ilk çekme hakkı, 15 yıla çıkarıldı. Taslağa göre, çalışanlar kıdem tazminatı fonu oluşturulmasının ardından hesaplarında biriken tazminatlarını, 15 yılın ardından çekebilecekler. İkinci kez tazminatını çekmek isteyen çalışanın ise 1800 gün yani 5 yıl daha prim ödemesi gerekecek. Bu sürecin 10 yıl olması için de çalışmalar var. Bu sürelerin dışında, emeklilik, malullük ve ölüm hallerinde ise kıdem tazminatı fonunda biriken tutarın tamamı çalışan tarafından tahsil edilebilecek. Tazminatlar ise başvurunun ardından en geç 15 gün içinde ödenecek.

İstifa edenler de tazminat alabilecek

Yaklaşık 17 milyon çalışanı ilgilendiren yeni yasa tasarısına göre istifa eden de kıdem tazminatı alabilecek. Ayrıca bir gün bile çalışsa dahi işçinin kıdem tazminat hakkı olabilecek.

Fon oluşturulacak

Yeni sistem şöyle işliyor. Kıdem Tazminatı Fonu kurulacak. Bu, ortak bir havuz fonu olmayacak. Her çalışana özel bir birey hesabı olacak. Bu hesaba işveren her ay düzenli ve zorunlu olarak sigortaya bildirilen ücret üzerinden prim yatıracak. Bu primin oranı yüzde 4 olarak kararlaştırıldı. Çalışan dilerse fonunu ve şirketini değiştirebilecek. Ancak bu paraya 15 yıl dokunamayacak.

Emeklilik gözetim merkezine bildirilecek

SGK’ya verilen Aylık Prim ve Hizmet Belgesi’nde işçinin prime esas aylık brüt kazancının yüzde dördü üzerinden kıdem primi olarak kesilecek. Kıdem prim tahakkukları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işçi ve işveren bilgileriyle birlikte Emeklilik Gözetim Merkezi’ne bildirilecek. İşverenler kıdem primini ait olduğu ayı izleyen ayın sonuna kadar Emeklilik Gözetim Merkezi adına açılan hesaba yatıracak. Bu hesaplardaki tutarlar Emeklilik Gözetim Merkezi aracılığıyla işveren tarafından seçilecek şirkete aktarılacak.

Tasarıyla ilgili gelişmeleri takip edeceğiz

Hemen hatırlatalım bu bir tasarı. Yasayla ilgili hala tartışılan gelişmeler var. Enuygun.com olarak sizler için yasayla ilgili tüm bu gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.