Kıbrıs'a gelen herkesin mutlaka görmesi gereken 10 yer


Murat Ekinay
| 3 Dakikalık Okuma| 75 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Vize hatta pasaport bile almadan yurt dışında tatilin tadını çıkarabileceğiniz Kıbrıs geçmişi çok eskilere uzanan yapıları, göz kamaştıran plajları ve hellimli lezzetleriyle her dönemin en popüler tatil beldelerinden biri. Sizin de yakın zamanda yolunuz bu cennet adaya düşerse seyahat planınızı yaparken bu yerlere mutlaka göz atın.

1- Girne Kalesi

Kıbrıs'ın en turistik tatil rotalarının başında gelen Girne Kalesi 7. yüzyılda Bizanslılar tarafında inşa edilen bir eser. Adanın 1570 yılında Osmanlı egemenliğine girmesine kadar Bizanslıların önemli bir savunma merkezi olan kalenin içinde St. George adı verilen tarihi bir kilise de yer alıyor. Girne'de tatil yaparken tarihi yerleri görmek için hemen tıklayın ve Kıbrıs uçak biletlerini karşılaştırın. Şehre tepeden bakmak ve aşağıda uzayıp giden manzarayı seyretmek isterseniz St. Hilerion Kalesi'ne de çıkabilirsiniz.

2- Bellapais Manastırı

Adanın en eski yapılarından biri olan Bellapais Manastırı Girne ve yakın çevresinde görülebilecek yerler arasında. MS 12. yüzyılda inşa edilen manastır dönemin önde gelen eserlerinden biri. Rahiplerin odaları ve kilise gibi bölümlerden oluşan manastırda günümüzde çeşitli konserler ve etkinlikler de düzenleniyor. Tarihi manastırı gördükten sonra lezzetli bir şeyler yemek isterseniz Kıbrıs'ta mutlaka tatmanız gereken bu lezzetlere göz atın.

Kıbrıs'a gelen herkesin mutlaka görmesi gereken 10 yer

3- Girne Yat Limanı

Girne'de gezinirken özellikle akşam saatlerinde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de Girne Yat Limanı. Yan yana dizilen restoranlara oturup manzarayı izlerken yemeğinizi yiyebilir veya adanın sıcak atmosferinde serinlemek için bir şeyler içebilirsiniz. Tıpkı Girne gibi pasaport ve vizeye gerek duymadan görebileceğiniz diğer yerler için yazımıza göz atmayı unutmayın.

Kıbrıs'a gelen herkesin mutlaka görmesi gereken 10 yer

4- Büyük Han

Çoğu zaman Girne gibi sahil şehirlerinin gerisinde kalsa da başkent Lefkoşa'da görülebilecek çok sayıda tarihi eser var. Başkentin en ünlü tarihi yapılarından olan Büyük Han geçmiş yıllarda esirlerin tutulduğu bir yerken günümüzde sanat eserlerini görebileceğiniz veya avlusunda çayınızı ve kahvenizi yudumlarken dinlenebileceğiniz bir yer. Şehirde dolaşırken görülmesi gereken diğer önemli noktalar Lefkoşa'da gezilecek yerler galerimizde.

Kıbrıs'a gelen herkesin mutlaka görmesi gereken 10 yer

5- Selimiye Camii

Bilinen eski adıyla St. Sophia Katedrali Latinlerin adaya hakim olmasından sonra inşa edilen bir eser. Paris'te bulunan Notre Dame Katedrali örnek alınarak yapılan katedral adanın Osmanlı hakimiyetine girmesiyle camiye dönüştürülen bir yapı ve adını da Padişah 2. Selim'den alıyor. 

Kıbrıs'a gelen herkesin mutlaka görmesi gereken 10 yer

6- Kapalı Maraş

Kıbrıs Barış Harekatı öncesinde adanın en önemli turizm merkezi larak bilinen Maraş şehri daha sonra askeri bölge olarak ilan edildi ve ziyarete kapatıldı. Günümüzde halen ziyarete kapalı olan ve bu nedenle ''Kapalı Maraş'' olarak adlandırılan bölgeye giriş yasak olsa da yakınlarına gelerek dışından görebilirsiniz. Şehrin ziyarete kapanması tüm evler, oteller ve diğer binalar olduğu gibi kapatıldı ve Maraş bugün de hayalet şehir görüntüsünü koruyor.

Kıbrıs'a gelen herkesin mutlaka görmesi gereken 10 yer

7- Lala Mustafa Paşa Camii

Kiliseden camiye dönüştürülen yapılardan biri de Mağusa'da bulunan Lala Mustafa Paşa Camii. Eski ismiyle St. Nicholas Katedrali olarak da bilinen tarihi yapı Mağusa'ya gelen ziyaretçilerin ilk duraklarından biri. Buraya geldiğinizde 750 yıldan uzun süredir caminin hemen yanında duran eski ağacı da görmeyi unutmayın.

Kıbrıs'a gelen herkesin mutlaka görmesi gereken 10 yer

8- Salamis Harabeleri

Salamis Harabeleri eski uygarlıklar ve antik şehirlere ilgi duyan ziyaretçilerin adada mutlaka görmesi gereken kalıntılardan. Salamis krallarının mezarlarının da bulunduğu harabelerin Zeus Tapınağı, Forum ve Roma Tiyatrosu gibi bölümlerinde gezerek eski çağlara doğru yolculuk yapabilirsiniz.

Kıbrıs'a gelen herkesin mutlaka görmesi gereken 10 yer

9- Altınkum Plajı

Başta Girne olmak üzere Kıbrıs'ın kıyı şehirlerinin her biri göz kamaştıran güzellikte plajlarla dolu. Ancak şehirden uzaklaşarak sessiz ve sakin bir atmosferde doğa ile baş başa kalarak denizin keyfini çıkarmak isterseniz rotanızı Karpaz'a çevirebilirsiniz. Bölgenin en güzel plajı ise altın sarısı kumsalları ve masmavi deniziyle adının hakkını fazlasıyla veren Altınkum Plajı. Buraya ulaşmak için havalimanından veya Girne şehir merkezinden bir araç kiralayarak direksiyonu Karpaz'a doğru çevirebilirsiniz. Yaz aylarında hava biraz sıcak ve bunaltıcı olabiliyor. İlkbahar ve sonbahar döneminde ise sıcaklıklar rahatça denize girmek için ideal seviyelerde.

Kıbrıs'a gelen herkesin mutlaka görmesi gereken 10 yer

10- Apostolos Andreas Manastırı

Adanın deniz ve plaj cenneti olarak bilinen Karpaz'a geldiğinizde bölgede inşa edilen tarihi yapıları görebilirsiniz. Bu yerlerden biri ise Hz. İsa'nın havarilerinden olan Andreas adına inşa edilen Apostolos Andreas Manastırı. Eski çağlarda adada susuzluk yaşanırken Andreas'ın buraya geldiğine ve bastonuyla yere vurarak su çıkardığına inanılıyor. Bugün de aynı yerden su akıyor. Hıristiyanlar için kutsal kabul edilen günlerde manastıra gelerek düzenlenen ayinleri görebilir veya diğer dönemlerde burayı ziyaret ederek bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Kıbrıs'a gelen herkesin mutlaka görmesi gereken 10 yer

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.