Köprü ve otoyol geçişlerinde kullanılacak olan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kartlarının kullanım süresi 1 ay daha uzatıldı. HGS abonesi olmadığı halde HGS geçişlerinden geçen sürücüler de 7 gün içinde abone olurlarsa ceza yemeyecekler.

KGS kartlarının geçerlilik süresi yeni sistem HGS’ye geçişlerde uzun kuyruklar olması sebebiyle 1 ay daha uzatıldı. KGS’ye göre yüzde 20 daha ucuza geçiş yapma imkanı sağlayan HGS, 1 Şubat 2013’ten itibaren KGS’nin yerini alacak. KGS kartı olanlar kartlarındaki tutarları HGS’ye devredebilecekler. Bu devirleri Karayolları Bölge Müdürlükleri’nde yapabilirsiniz. Karayolları Bölge Müdürlükleri’ne, Şube, Bakım ve İşletme Şeflikleri ücret toplama gişelerine başvurmanız durumunda Karayolları Nakit KGS Kartlarını iade ederek bunların HGS veya OGS hesabına aktarılmasını talep edebilirsiniz.

 

HGS'den geçen 7 gün içinde abone olursa ceza kesilmeyecek

KGS kartınızı PTT yerine bazı bankalardan da temin edebilirsiniz. HGS kartı veren bankalar başlıklı yazımızdan ayrıntıları öğrenebilirsiniz. HGS, gişelerden durmaksızın geçiş sağlayan Otomatik Geçiş Sistemi'ne (OGS) göre ise daha avantajlı. OGS cihazı almak için asgari 30-35 lira ödemek gerekiyor. OGS cihazının ömrü de yaklaşık 3 yıl. HGS için 5 lira ödeniyor ve ömrü de 8 yıl. HGS abonelerinin telefonlarına gerektiğinde bilgilendirme ve uyarı amaçlı kısa mesajlar gönderilecek. Kart bakiyesinin geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda HGS abonelerinin, geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına para yatırmaları durumunda cezai işlem uygulanmayacak. Ayrıca HGS abonesi olmadığı halde HGS gişelerinden geçiş yapan sürücülere, 7 gün içerisinde HGS abonesi olursa ceza kesilmeyecek.

İndirimli geçiş yapılıyor

KGS’ye göre yüzde 20 daha ucuza geçiş yapma imkanı sağlayan HGS etiketiyle örneğin köprülerden 4 lira 25 kuruş yerine 3 lira 40 kuruşa geçebilirsiniz. KGS kartıyla ilgili diğer ayrıntıları KGS kartınızı HGS’ye çevirmeyi unutmayın başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.