Yaz aylarının gelmesi ile bütçenin yayları da gevşiyor. Özellikle planlama yapılmadan yaz ayını karşılayan bütçelerde açıklar alıp başını gidiyor. Malum kişisel bütçelerde açıklar meydana geldiği zaman, ekstra gelir elde edilemeyeceği için kısıntılara gidilir. İşte önemli nokta burası olacak. Bütçede hangi kalemde kısıntıya gidebiliriz? 

Temel giderlerinizden kısmanız mümkün olmayacaktır. Bunu yapmaya çalışmanız da başarısız sonuç verecektir. Çünkü bunu maksimum bir ya da iki gün kısabilirsiniz. Sonrasında ise alışık olduğunuz düzen size baskı kuracak ve size yenecektir. Bu nedenle ertelenebilecek giderlerden kısılma yoluna gidilir. Ancak burada önemli olan, bütçenize gerçekten olumlu etki yapabilecek bir etki yaratmanızdır.

Dünyanın en pahalı benzinini mi kullanıyoruz?

Ülkemizde herkesin dilinde olan ve sürekli şikayet edilen bir konu malum benzin fiyatları. Petroldeki otomatik fiyatlandırma prensibini ben de tam olarak anlamıyorum aslında. Sonuç olarak anladığım bir şey var ki, o da benzinin gerçekten pahalı olduğu. 

Şimdi burada çok ilginç bir orantı çıkıyor ortaya. Dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz diye şikayet eden ülkede araba satışları tavan yapıyor. Araba satışlarının tavan yapmasına neden olan da, bir ailenin iki veya üç arabaya sahip olması. Kredi konularından bahsederken, kredi cazibesi ile otomobil satışlarının arttığından da söz etmiştim. Artıyor artmasına ancak sonrası düşünülmeden hareket edilen bir durum ortaya çıkıyor. Bütçenizde aylık olarak ciddi bir gider sayılacak benzin harcamanız artıyor. Ancak rahatına düşkün bir halk topluluğunun olduğu ülkemizde, buna dikkat eden ve bu harcamadan feragat edebilecek geniş bir kesim bulmak imkansız.

Gerektiği yerde yiyeceğinden içeceğinden kesintiye gidebilen insanlar, benzin harcamalarını hiç düşünmüyorlar. Aslına bakarsanız, benzin giderlerinizi azaltarak, yaz aylarını kurtarabilirsiniz. Bütçenize en büyük katkıyı sağlayacak kalem bu olabilir.

Ayda deponuzu kaç defa dolduruyorsunuz?

Kaba bir hesaplama düşünelim. Benzinin litre fiyatı yaklaşık 4.25 TL. Arabanızın deposunun 50 LT olduğunu varsayalım. Benzinin tamamen boş olduğu varsayımında bulunursak, deponuzun ortalama 200 TL’ye dolacağını hesaplayalım. Aracanızı şehir içinde kullandığınızı düşünerek aldığınız 200 TL’lik yakıtla, ortalama 400-450 KM yol yapabileceğinizi düşünelim. Bunu güne bölersek 10-15 KM yol yaptığınız takdirde, aylık 200 TL benzin harcamanız oluyor. Yaz aylarında havaların geç kararması, sıcaklardan bunalmanız nedeniyle evden kaçmak istemeniz ve daha çok gezme isteğiniz nedeniyle, günlük yaptığınız KM artabilir.

Peki yaz aylarında giderlerim artıyor, şuradan buradan kısayım diye terlerken, önemli bir kalemi göz ardı etmek de neyin nesi. Göz ardı ettiğiniz gibi buna yük bindirebiliyorsunuz. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların, uzağa gitmeyeceğim diyerek çıktıklarında dahi toplamda 10 KM yol yapacaklarını biliyoruz. İşte bu, içinden çıkılamaz bir durumu ortaya çıkarır. Ortalama bir gelir seviyesine sahipseniz, benzin harcamanız aylık 200 TL’yi aşıyorsa, kusura bakmayın ancak o bütçenin belini doğrultmanız çok zordur. Hem böyle bir gider yaratıyorken, ben harcamalarımı nasıl kısacağım diye düşünmek de çaresizliğin göstergesidir.

Keyfiniz mi bütçeniz mi daha önemli?

Öncelikle şunu söyleyeyim ki; bütçeyi düzeltmek için, yaşamayın diye bir şey söylemiyorum. Benim bir prensibim var; herkes haddini bilerek yaşayacak. Benim gelirim ortalamalar civarındaysa, ona göre yaşamayı bilmek zorundayım. Her yere araba ile gidebilecek lükse sahip değiliz (Aslında sosyal sorumluluk bilinci dahilinde bakarsak, gelirimiz çok olsa dahi, böylesi fiyatlar karşısında bunu yine yapmamalıyız). Ancak konumuz gelirimize göre yaşamak. O zaman, özellikle yaz aylarında bütçede kısıntıya gitmek istiyorsanız, benzin harcamalarınıza aşırı özen gösterebilirsiniz.

Havaların ısınması, havanın geç kararması vb etkiler ile toplu taşıma aracı kullanma, yürüme gibi alışkanlıklar edinebilirsiniz. Arabanız kapıda duruyor, siz otobüse, vapura biniyorsunuz diye karizmanız eksilmez. Her insan kendi karizmasını kendisi yaratır aslında. X TL kazanırken, 3X TL kazanıyor gibi yaşamanın size ne kazandıracağını bir düşünün.

Gelirinize bakıp, yaşam standartlarınızı şekillendirerek de bütçenizi korumayı öğrenebilirsiniz. Lüks giderleriniz yerine, temel ihtiyaçlarınızı kısmak karizmanızı daha da azaltır, unutmayın!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2330 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.