Kentsel dönüşümde kira yardımı nasıl alınır ve ne kadardır?

betulsungurlu

Kentsel dönüşüme giren binalarda yaşayan vatandaşlara, talep etmeleri halinde 18 aya kadar kira yardımı yapılıyor. Bu yardımdan yararlanabilmek için ise binanın anlaşma ile tahliye edilmiş olması gerekli!

Kira yardımı kiracıya da mülk sahibine de yapılabilir. Yalnız yardımın türü ve miktarı birbirinden farklı!

Ev sahiplerine yapılan kira yardımı azami 18 ay olmak üzere ve aylık 680 TL’yi geçmeyecek şekilde her ay ödeme şeklinde yapılıyor. Kiracılara ise taşınma masraflarına istinaden sadece bir sefere mahsus olmak üzere tek bir ödeme yapılıyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan yardım miktarları ise illere göre değişiklik gösteriyor. İllere göre 2014 yılı yardım miktarları aşağıdaki gibi:

2014 yılı İl Bazında Kira Yardımı Miktarları (TL)

İl Adı

Ev sahibi (Aylık)

Kiracı/Sınırlı Ayni Hak Sahibi (Tek seferde ödenecek)

Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis

425

850

Amasya, Bitlis, Çanakkale, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce

480

960

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman

535

1070

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van

590

1180

Adana, Antalya, Bursa, Konya

640

1280

Ankara, İstanbul, İzmir

680

1360

Başvuru süreci:

Kentsel dönüşüm kapsamında evlerini tahliye eden ev sahiplerinin veya kiracıların kira yardımı alabilmek için öncelikle bazı evraklarla birlikte ilgili kurumlara başvuruda bulunmaları gerekiyor. İstanbul, İzmir ve Bursa’da yaşayanlar başvurularını Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri’ne, diğer illerde yaşayanlar ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine yapabilirler.

Ev sahiplerinden istenen evraklar

 1. Başvuru formu

 2. Bağımsız bölümü gösterir tapu belgesi aslı ve fotokopisi

 3. Arsa paylı tapular için, nüfus müdürlüğünden alınan adrese dayalı nüfus kayıt örneği veya üzerine kayıtlı olan son üç aya ait elektrik, su, doğalgaz veya telefon faturalarından birisi ya da emlak vergi beyannamesi

 4. Taşınmaza ait güncel tapu kaydı ( yetkili tarafından imzalanmış ve mühürlü)

 5. Nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi

 6. Riskli bina tespit raporu inceleme formu

 7. Yeni adresini gösterir adrese dayalı nüfus kayıt örneği (konutun tahliye edildiğini gösterme amaçlı)

 8. Kamu bankalarında açılmış bir vadesiz mevduat hesabına ait hesap cüzdanı fotokopisi (Tercihen Ziraat Bankası veya Halk Bankası)

Kiracılardan istenen evraklar

 1. Başvuru Formu

 2. Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi 

 3. Riskli binada oturduğunu gösterir; Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı) veya son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz faturalarından birinin aslı (son 3 aya ait fatura; kiracının adına kayıtlı, açık adres ve bağımsız bölüm numarasını gösterir olmalı) 

 4. Yeni Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı) 

 5. Riskli Yapı Belirtme Yazısının Fotokopisi 

 6. Kamu Bankalarına Ait Hesap Numarası, (IBAN) Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Tercihen Ziraat Bankası ve Halk Bankası)

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar