• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kentsel dönüşümde bina tespit bedelleri belli oldu

Kentsel dönüşümde bina tespit bedelleri belli oldu

tugbahacibayramoglu

Çok tartışılan bir türlü uygulamaya net olarak sokulamayan Kentsel Dönüşüm çalışmaları için çok gerekli olan Riskli bina tespitinde istenilen bedeller açıklandı.

Riskli binalarını tespit ettirmek isteyenler için metrekare birim fiyatları belli oldu. Çevre Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’deki 6,5 milyon binanın elden geçeceği riskli bina tespitine göre kullanım alanı için her metrekareye fiyat ödenecek.

Buna göre bina kullanım alanı 500 metrekareye kadar olan bir binada her metrekare için 2 lira 25 kuruş ödeniyor.  Bu durumda 100 metrekareden 5 daireli bir apartman için 1.125 TL ödeme yapmanız gerekir. Daire başına yaklaşık 200 lira civarı bir tespit bedeli tutar.

İçindekiler

Riskli bina tespiti nedir?

Riskli bina tespiti, kentsel dönüşümü hızlandırmak için İstanbul, Kocaeli, Bursa ve İzmir’de riskli binaların belirlenmesini ve biran önce yeniden yapılandırılmasına yönelik bir çalışma.

Bu çalışmada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı süre vererek hak sahiplerinden binalarının tespitini yaptırmalarını isteyecek. Yapılmaması durumunda ise Bakanlık tarafından tespit yapılacak. Bakanlıkça yapılan tespitlere kat sahipleri isterse 15 gün içinde Şehircilik il müdürlüklerine itiraz edebilecek. Kentsel dönüşümle ilgili kredi oranları da geçtiğimiz haftalarda belli olmuştu.

 

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN