Çok tartışılan bir türlü uygulamaya net olarak sokulamayan Kentsel Dönüşüm çalışmaları için çok gerekli olan Riskli bina tespitinde istenilen bedeller açıklandı.

Riskli binalarını tespit ettirmek isteyenler için metrekare birim fiyatları belli oldu. Çevre Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’deki 6,5 milyon binanın elden geçeceği riskli bina tespitine göre kullanım alanı için her metrekareye fiyat ödenecek.

Buna göre bina kullanım alanı 500 metrekareye kadar olan bir binada her metrekare için 2 lira 25 kuruş ödeniyor.  Bu durumda 100 metrekareden 5 daireli bir apartman için 1.125 TL ödeme yapmanız gerekir. Daire başına yaklaşık 200 lira civarı bir tespit bedeli tutar.

Riskli bina tespiti nedir?

Riskli bina tespiti, kentsel dönüşümü hızlandırmak için İstanbul, Kocaeli, Bursa ve İzmir’de riskli binaların belirlenmesini ve biran önce yeniden yapılandırılmasına yönelik bir çalışma.

Bu çalışmada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı süre vererek hak sahiplerinden binalarının tespitini yaptırmalarını isteyecek. Yapılmaması durumunda ise Bakanlık tarafından tespit yapılacak. Bakanlıkça yapılan tespitlere kat sahipleri isterse 15 gün içinde Şehircilik il müdürlüklerine itiraz edebilecek. Kentsel dönüşümle ilgili kredi oranları da geçtiğimiz haftalarda belli olmuştu.

 

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

Tuğba Hacıbayramoğlu
2334 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.