Size en uygun kasko poliçesini satın almak için, standart poliçeler yerine birden fazla sigorta şirketiyle çalışan bağımsız sigorta uzmanlarından aldığınız bilgiler doğrultusunda kendi kaskonuzu kendiniz tasarlayabilir, sigortanızın teminat çeşitlerini ve tutarlarını belirleyebilir, poliçenizi ihtiyaçlarınıza yönelik şekillendirebilirsiniz. Böylece, bir kaza olasılığına karşılık finansal olarak kendinizi daha fazla güvenceye altına alabileceğiniz gibi ihtiyacınız olmayan teminatlara da ekstra para ödemek zorunda kalmazsınız.

Her araç sahibi için farklı kullanım şekilleri söz konusu olduğu için taşınan riskler de farklılık gösterir. Örneğin;

-Her gün araç kullanmayan ya da şehirlerarası yol yapmayan bir sürücü iseniz poliçede size önerilen bazı teminatları satın almayabilirsiniz.

-Aracınızı eşiniz de kullanıyorsa buna yönelik teminat isteyebilirsiniz.

-Aracınızı ilave aksesuar ya da ekipmanlarla kişiselleştirmeye meraklı iseniz ekleme ürünlere yönelik oluşabilecek riskleri de teminat altına almak isteyebilirsiniz.

-Hali hazırda ferdi kaza sigortası ya da sağlık sigortası gibi diğer sigorta ürünlerine sahipseniz kasko poliçesinde size sunulan tedavi giderleri teminatına ihtiyacınız olmayabilir.

-“Ben aracımı sadece karşılayamayacağım maddi hasarlara yönelik sigortalamak istiyorum” diye düşünüyorsanız muafiyetli sigortalar ile primlerinizi düşürebilir, aracınızı yalnızca belli bir tutarın üstündeki riskler için sigortalatabilirsiniz.v -Üçüncü şahıslara vereceğiniz zararlar için zorunlu trafik sigortasında yer alan teminatları kendiniz için yeterli görüyorsanız bu teminatı eleyebilirsiniz. Zaten kasko poliçeleri zorunlu trafik sigortasının karşılayamadığı tutarlarda devreye giriyor.

Liste size özel olarak uzayıp kısalabilir. Zira herkes için en uygun olan tek bir kasko ürününden bahsetmek mümkün olmayacağı gibi doğru bir yaklaşım da değildir. Kasko satın alma sürecinde araç sahibinin kişisel beklenti, ihtiyaç ve risklerinin farkında olması ve buna göre seçimlerini yapması gerekir.

Ayrıca araç sahiplerinin ödeme kabiliyetleri de birbirinden farklı olduğundan bütçede kasko primleri için ayrılabilecek tutarlar da kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Buna bir de en uygun fiyata en doğru teminatları almak konusu eklenince kasko satın alma süreci biraz daha karmaşıklaşabilir.  Neyse ki sigorta şirketleri arasında seçim yapabilmek mümkün olduğu gibi satın alınacak kasko poliçelerinde size en gerekli teminatları seçerek ‘kişiye özel kasko’ tasarlamak da mümkün! Birden fazla sigorta şirketi ile çalışan acentelerden yardım almak, konunun uzmanına danışmak bu noktada önem taşır.

Ancak öncelikle kişinin kendisine sunulan poliçedeki teminatları incelemesi, kendisine gereken gerekmeyenleri belirlemesi gerekir. Bu şekilde kasko satın alınırken en doğru ürün seçilebilmiş olur.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.