• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kendi cihazını kendin getir (Bring Your Own Device – BYOD) nedir?

Kendi cihazını kendin getir (Bring Your Own Device – BYOD) nedir?

nihanbayram

Teknolojik gelişmeler artık o kadar hızlandı ki her gün yeni bir gelişmeyle karşılaşabiliyoruz. Bu yeni gelişmelere de hemen yaratıcı bir isim ve ardından bir kısaltma bulunuyor. Gelişmeler hızlı olunca da bu teknolojileri yakalamak, adlarını ve kısaltmalarını öğrenmek gittikçe zorlaşıyor. Tabii bu gelişmelerin kimisi de oldukça karmaşık olduğundan anlaması biraz zor olabiliyor ama bugünkü konumuz, dilimize “kendi cihazını kendin getir” olarak çevrilen bring your own device (BYOD).

Bring your own device (BYOD), çalışanların iş hayatlarında kendi bilgisayar, telefon ve tabletlerini kullanmasıyla başlayan bir politika. Bring your own device politikası, hem şirketler hem de çalışanlar için olumlu etkiler sergileyince kullanım alanları çeşitlenmeye başladı. Okullarda öğrencilere ve uçaklarda yolculara kendi cihazlarını kullanma fırsatı verildi. Özellikle uçaklarda yolcuların cihazlarını kullanabilmelerine olanak sağlanarak yolculuklar daha keyifli bir hale geldi.

Uçak Bileti

BYOD

Şu an hava yolu şirketleri uçaklarının koltuk arkasına yerleştirilen ekranlarla yolcularına eğlenceli bir yolculuk sunuyor. Teknoloji ilerledikçe ekranlar büyüyor, görüntü kalitesi artıyor. Doğal olarak yeni yapılan uçaklardaki cihazlar da hep en son teknolojiye göre yapılıyor. Ancak bir uçağın kullanım ömrü dolmadan iç tasarımında ya da ekranlarında değişiklik yapılmıyor. Yani bugün yeni tasarlanmış bir uçak yolcuların tüm isteklerini karşılarken bundan 2 yıl sonra baktığımızda eski teknolojiye sahip ekranlarla donatılmış bir uçak haline gelebilir.

İşte bu noktada devreye kendi cihazını kendin getir uygulaması giriyor. Hava yolu şirketleri yolcuların kendi cihazlarını yolculukları esnasında kullanmalarına izin vererek uçaklarındaki ekranların yolculara yetersiz gelmesi durumuyla karşı karşıya kalmıyorlar. Kendi cihazını kullanacak olan yolculara yüksek hızda internet sağlayabilecekleri gibi uçuş esnasında yayınlayacak yayını uçuştan önce indirmelerine de izin verebilir ya da yolcular uçakta merkezi bir sunucuya bağlanarak yayını izleyebilirler.

BYOD flights

Bring your own device uygulamasıyla hava yolu şirketleri uçak içi eğlence sistemlerinin ağırlığından da kurtulmuş olurlar. Özellikle Boeing 737 ve Airbus A320 gibi dar gövdeli uçakların ağırlığını artıran bu sistemler ortadan kalktığında hava yolu şirketlerinin maliyetlerinde de azalma görülür. Tabii yolcular uzun süren yolculuklarda kendi cihazlarını kullanırken ergonomik anlamda sorun yaşayabilirler. Bu yüzden bu politikayı uygulayan hava yolu şirketleri yolcuların cihazlarını yerleştirebilecekleri sistemler kurmalılar. Tabii bir de yolcuların cihazlarını şarj edebilecekleri prizleri de düşünmeleri gerekiyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
406 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN