Kazancını söyle kariyerini tahmin edeyim

mugekanbay

Kariyer seçimi birey için en anlamlı ve hayati kararlardan. Öncelikle, ilgi alanlarınızı belirlersiniz, sonra ilgi alanınızda uzmanlaşır ve bir süre sonra uzmanlık alanınızdan dünyayı tanımlayarak yaşamaya başlarsınız.

Olmadığınız bir kişiye ulaşma adımlarının en büyüğü belki de o ilk karar anı. Sosyal ve ekonomik açıdan sizi büyüten ve çelme takan zamanları olacaktır mutlaka!

Yine de para konusuyla bu kadar ilgiliyken, kariyer seçimi ve en çok kazandıran daha paralı yaşama imkanı veren, en geçerli meslekleri şöyle bir saymazsak içimiz rahat etmeyecekti. Bu yazı kariyerini yeni şekillendirenler ve kariyer değişimi düşünenlere gelsin...

Sağlık-tıp: Sektörde en çok aranan pozisyonlar; hemşire, yoğun bakım hemşiresi, dahiliye uzmanı, radyoloji teknikeri, anestezi teknikeri, hasta danışmanı ve acil tıp teknikeri. Bu sektör mensuplarının sigorta ve ilaç firmaları için de top listte olduklarını ekleyelim.

Bilişim: Sektör, nitelikli insan kaynağı açığı yaşıyor. Sektörde en çok aranan pozisyonlar; bilgisayar mühendisi, yazılım mimarı, veritabanı yöneticisi, yazılım geliştirme uzmanı, sistem ve ağ uzmanı, java uygulamaları uzmanı, iş analisti (AR-GE), web master, ABAP uygulama geliştirme uzmanı ve flash animasyon uzmanı.

Yapı-inşaat: Büyük bir şantiye haline gelen ülkemizde inşaat sektörünün popüler pozisyonları mimar, inşaat mühendisi, teknik ofis uzmanı, ihale uzmanı, şantiye şefi, saha mühendisi, işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı (mühendisi).

Pazarlama Yönetimi: Türkiye'de özellikle son yılların gözdesi olan Pazarlama alanında, internet çağının da getirisiyle çeşitli iş alanları oluştu ve bu meslekler ileride de nitelikli insan kaynağı ile beslenecek gibi görünüyor. En çok aranan pozisyonlar; Pazarlama uzmanı, dijital pazarlama uzmanı, metin yazarı, müşteri temsilcisi, yönetici pozisyonları.

Yukarıda saydıklarımız, sizin de tahmin edeceğiniz gibi yıllar içinde uzmanlığınız arttıkça titrinizin de yükseleceği, kazancı yüksek meslek gruplarından. İçlerinde tam benim işim dedikleriniz var ise, ne mutlu size! Eğer yoksa da, sakın dertlenmeyin zira, meslek seçiminde öncelikli kriteriniz kendiniz olmalı;gönül vererek ve seçerek edindiğiniz meslek ise sizi mutlaka yukarılara taşıyacaktır!

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar