İçindekiler

1 Nisan’dan itibaren kaskoda 4 farklı uygulamaya geçiliyor. Buna göre artık sigorta şirketleri dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olarak 4 farklı sigorta teminatı sunacak.

Kasko uygulamasında yönetmelik değişti ve primden, kasko teminatlarına kadar pek çok uygulamada değişikliğe gidildi. Buna göre sınırlı teminat almak isteyenler dar kasko, çarpma, hırsızlık, yangın gibi klasik teminatları almak isteyenler kasko, daha ayrıntılı kasko isteyenler genişletilmiş kasko ve aracını her türlü riske karşı sigortalamak isteyenler ise tam kasko sigortasını seçebilecek.

Hasar ödemesi değişiyor

1 Nisan 2013 tarihinde başlayacak yeni kasko uygulamasında hasar ödemesinde de değişikliklere gidildi. Sigorta şirketlerine kasko hasarını ödeme zorunluluğu getirildi. Ayrıca hasar incelemesinin uzun sürmesi ya da hukuka yansıması yüzünden 3 ay içinde hasar ödemesi yapılmazsa sigorta şirketleri tüketici ile anlaşarak hasarın yüzde 50’sini avans olarak ödeyebilecek.

Orijinal parçada ısrar edenler

Yine yeni uygulamada hasar durumunda aracın nerede onarılacağı, onarım sırasında orijinal parça kullanılıp kullanılmayacağı poliçeye yazılacak. Eğer tüketici kasko yaptırırken mutlaka orijinal parça kullanılmasını ister ve yetkili servisleri zorunlu kılarsa, kasko fiyatının değeri artacak. Bu durumda müşteri yüzde 50’ye yakın daha fazla prim ödemek durumunda kalabilecek.

Alkollü sürücüye ödeme yok

Yargıtay’ın daha önce alkollü sürücüler için aldığı “Kasko şirketi sürücü alkollü de olsa hasarı öder” kararına göre alkollü sürücüler için de bir karar alındı. Buna göre trafik yönetmeliğinde belirlenen seviyesinin üzerinde alkollü içki alınmışsa sigorta şirketi, hasarı karşılamayacak.

Aracın değeri teminata yazılacak

Yeni uygulamada sel ve deprem dahil doğal afetler, patlayıcı madde taşınması, aracın anahtarının çalınması gibi sebepler de poliçeye eklenerek teminat altına alınabilecek. Teminata ayrıca aracın sigorta değeri de yazılacak. Araç çalındığında ya da hasara uğradığında teminatta yazan değer üzerinden sigorta şirketi müşterisine ödeme yapmak durumunda kalacak. Eski uygulamada araç pert olduğunda genelde eski araçlarda 2-3 bin TL yeni araçlarda ise 8-10 TL’ye kadar çıkan farklı ödemeler yapılabiliyordu.

Evet 1 Nisan 2013’te uygulamaya konacak yeni kasko yönetmeliği böyle. Tüketicinin lehine ya da aleyhine gelişmeler var. Hepinize kazasız günler dileriz...

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2035 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar