1.Yeni araç aldım ve kasko yaptıracağım. Eski aracımdaki hasarsızlık indirimim geçerli olur mu?

Hasarsızlık indirimi araca değil sigortalıya verilen bir haktır. Eski aracınızdaki hasarsızlık indirimi hakkınızı yeni aracınıza kasko yaptırırken de kullanabilirsiniz. Ancak hasarsızlık indirimi poliçe devamlılığında söz konusudur.  Eğer eski aracınızı sattıktan uzunca bir süre sonra yeni aracınızı aldıysanız hasarsızlık indirimi hakkınızı kaybetmiş olabilirsiniz.

2.Kasko primimi düşürmek için ne yapabilirim?

Öncelikle kasko şirketleri arasında prim karşılaştırması yapabilirsiniz. Yalnız doğru karşılaştırma yapabilmek için teminatları da karşılaştırmanız gerekir. Poliçenizdeki teminat sayısı arttıkça kasko primi artacak, eksik teminat durumunda azalacaktır.  Primleri düşürmek için size gerekli olmadığını düşündüğünüz teminatları poliçenizden çıkarılmasını isteyebilirsiniz. Muafiyetli poliçelerin primi de muafiyetsizlere göre daha düşüktür.

3.Kaza sonrası hangi hallerde aracımın pert olduğuna karar verilir?

Hasara uğrayan aracınız için sigorta şirketi bir ekspertiz incelemesi yaptırır. Aracınızın onarılamaz halde olduğu ya da onarım masraflarınızın aracın piyasa değerinin yüzde 70’i oranında olacağı tespit edilirse sigorta şirketi bu aracı pert etme kararı verebilir. Yüzde 70 oranı yasal ya da bağlayıcı olmamakla birlikte piyasada genel kabul gören bir orandır. Pratikte hasar uzmanları, pert kararı öncesinde sigortalının da fikrini alıyor.

4.Kaza anında daha fazla tazminat alabilmek için aracımı daha yüksek tutardan sigortalatabilir miyim?

Sigorta şirketi tüm hasar ödeme hesaplamalarını aracınızın hasar anındaki piyasa değeri üzerinden yapar. Aracınızın değerini fazla göstermek yalnızca daha fazla prim ödemenize neden olur, daha fazla tazminat almanıza değil maalesef. Öte yandan aracınızı değeri altında bir rakam üzerinden sigortalatırsanız ve hasar anındaki piyasa değeri sigorta değerinden daha düşük kalırsa sigorta şirketi size aynı oran da az ödeme yapabilir.

5.LPG’li aracıma kasko yaptırabilir miyim?

Evet mümkün. Sigorta şirketleri arasında farklılık göstermekle birlikte araçtaki LPG sistemi, aracın ilave bir aksesuarı gibi değerlendirilerek poliçeye dâhil ediliyor ve primlerde sadece bir miktar artışa neden oluyor.

Yazar : Betül Sungurlu

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.