Ocak 2021 koronavirüs seyahat tedbirleri

nihanbayram

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede alınan kararlara göre, 01.12.2020 tarihi itibarıyla hafta içi her gün saat 21.00 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hafta sonları ise cuma akşamı saat 21.00'den pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar sokağa çıkmak yasak. Sokağa çıkma kısıtlamaları ve yasaklar, şehirler arası seyahat edecek kullanıcılarımızı etkilemeyecek. Uçak ya da otobüs ile seyahat edecek kullanıcılarımız bilet ya da rezervasyon kodu (PNR kodu) göstererek seyahat edebilirler. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde konuyla ilgili maddeyi aşağıda görebilirsiniz.

3.2. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Uçak Bileti

Rezervasyon kodunuzu biletinizi satın aldıktan sonra size gönderdiğimiz e-postada ve ENUYGUN mobil uygulamasında Biletlerim sekmesinde bulabilirsiniz.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar, saat 10.00 ile 13.00 arasında sokağa çıkabilirler. Ancak şehirlerarası seyahat planları olan 65 yaş ve üzeri kullanıcılarımızın Seyahat İzin Belgesi almaları zorunlu tutuluyor. 65 yaş üstü Seyahat İzin Belgesi alma yolları yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

20 yaş altı vatandaşlar, saat 13.00 ile 16.00 arasında sokağa çıkabilirler. Şehirlerarası seyahat planları olan 20 yaş altı kullanıcılarımız yanlarında veli ya da vasileri ile birlikte seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Ailelerinin yanında olmayan 18-20 yaş arası kullanıcılarımız ise sadece uçak, otobüs, tren gibi şehirler arası toplu ulaşım araçlarını kullanarak tek başlarına ailelerinin yanına seyahat edebilirler. 18-20 yaş arası gençler, 31.11.2020 tarihli 20076 sayılı Genelge'deki "Zorunlu Durumlar"ın oluşması durumunda Valilik ya da Kaymakamlık'tan Seyahat İzin Belgesi alarak şehirler arası toplu ulaşım araçlarıyla yolculuk yapabilirler. 

Koronavirüse karşı alınan yeni tedbirlerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
407 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN