Kartınızı keserek, kart iptali yapamazsınız

mugekanbay

Kredi kartı başvurusu her gün yeni bir mecra kanalıyla daha da kolaylaşıyor, bu ayın başında ek kart konusunda kızgın eşlerden gelen şikayetler üzerine ek karta çapkın koca düzenlemesi getirildi.

Bu düzenlemeye göre, artık ek kart sahiplerinin talep ve imzaları şart olacak. Türkiye'de 47 milyonlik kart adedinin 9.2 milyonunun ek kart olduğu düşünülecek olursa alınan önlem haklı görünüyor.

Kredi kartı almanın, ek kart çıkarmanın kolaylığına karşılık, kredi kartı iptali o kadar da kolay değil. Kredi kartı iptal işlemini kolaylaştırmak için size bir kaç önemli ipucu vermek istedik;

Kredi kartınızı iptal ettirmek niyetindeyseniz, karta ait tüm borçları yani, ileriye dönük taksitlendirilmiş borçları da kapatabiliyor olmanız gerekecek. Eğer kartınıza ait tüm borcu kapatabilecek durumda değilseniz, ihtiyaç kredisi almak ya da kullanmaya devam edeceğiniz bir başka kredi kartına borç transferi yapmak akıllıca olacaktır. Kredi kartınızı iptal ettirmek için kişisel bilgileriniz, kart numaranız ve iptal talebinizi içeren bir dilekçe yazıp banka şubenize teslim etmek yeterli olacaktır ancak telefon bankacılığı kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Borcunu ödediğiniz kredi kartınızı kapatmanın aslında en iyi yöntemi de telefon bankacılığını kullanmak. Bu işlem öncesinde internet üzerinden kredi kartı borç sorgulama işlemi yapabilirsiniz.  Tüm borcunu kapattığınız kartınıza ait hesap hareketlerini müşteri temsilcisi ile birlikte inceleyin ve kartınızı iptal ettirmek istediğinizi belirtin.

Bu talebinizin ses kayıtlarında bulunması önemli, eğer size farklı bir yönlendirme yapılacak olursa, telefon bankacılığı sözleşmesi uyarınca, bankanın 7 gün içinde talebinizi yerine getirmekle yükümlü olduğunu belirtin ve gereğinin yapılmasını size de bilgi verilmesini talep ettiğinizi bildirin. Tüm bu görüşmeler ses kaydına alındığından bu noktaları belirtmeyi atlamayın.

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar