Kart borcunu geciktirene ihtarname ücreti

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Kredi kartı borcunu geciktiren müşterilere gönderilen ihtarnameler için 60 TL’yi bulan ücret alındığını biliyor muydunuz?

Bankaların hizmetleri için uyguladıkları ücretler tartışıla dursun her gün bu konuda yeni haberler okumuyor değiliz. Son olarak bankaların, kredi kartı ödemesi gecikmeye giren kart sahiplerine ihtarname göndererek bu hizmet için 60 TL’yi bulan ücret aldığı ortaya çıktı.

Yasal süreç için ihtarname

Kredi kartı ödemesi gecikmeye giren kart sahiplerine bankalardan, ihtarname gönderilerek yasal sürecin başlayacağı bildiriliyor. Kart sahiplerini şaşırtan konu ise bankaların gönderdiği ihtarname yazısına 60 TL'ye varan “ihtarname ücreti” alınması oldu.

 

Kredi kartlarında 80. günde gönderiliyor

Konuyla ilgili açıklama yapan banka yetkililerine göre : "İhtarname bireysel kredi kartlarında yaklaşık 80'inci günde 4'ncü ekstre ile birlikte, ticari kredi kartlarında ve kredilerde 67'nci günde basılmakta. İhtarname işlemleri noter aracılığı ile yapılmakta olup ihtarname masrafları müşterilerinden tahsil edilmekte." Yine de enuygun.com olarak kredi kartlarını düzenli kullanmaya çalışmanızı ve günü gününe ödemeler yaparak bu gibi sorunlarla uğraşmamanızı tavsiye ederiz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar