Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Tüketici Kanunu Yasa Taslağı’na göre bankalar, kredi kart aidatı, hesap işletim ücreti gibi işlemleri alacağını tüketiciye açıkça beyan etmek ve bununla ilgili ayrı bir belge imzalatmak zorunda kalacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın AB’ye uyum çerçevesinde hazırladığı Tüketici Kanunu Yasa Taslağı çalışmaları için BDDK ve Türkiye Bankalar Birliği’yle görüşmeler yaptı. Bu görüşmeler sonrası bankaların sözleşmelerinde açıkça belirtmeden kredi kartı aidatı, hesap işletim ücreti, EFT, nakit çekim ücreti gibi 31 çeşit işlemden ücret aldığı ortaya çıktı.

İçindekiler

Ücretlerle açıkça beyan edilecek

Vatandaşla ve bankalarla yapılan görüşmeler sonrasında bu tip işlemlerin artık sözleşmelerde açıkça belirtilmesine ve belirtilmemişse de böyle bir masraf talebinde bulunulmayacağına karar verildi. Hatta bu tip işlemler için alınacak ücretin sözleşme sayfalarına yazılmasının yanında bir de ek sözleşme yapılması da gündemde.

Müşteriden habersiz işleme son

Bakanlık yasa tasarısına son şeklini vererek Başbakanlığa gönderecek. Bakanlar Kurulu’nun imzalanmasının ardından yasa tasarısı olarak TBMM’ye gönderilecek. Sanırım bu yaptırımlar sayesinde hem vatandaşın hem de bankaların gönlü alınacak. Bankalar müşteriden habersiz bir sürü işlem için para alamayacak. Müşteri de bilmeden kendisinden para alınması durumundan kurtulmuş olacak. Ancak yine de kart aidatı ücreti ödemek zorunda kalacağız. Ancak hizmet bedellerini bildiğimiz için daha düşük ücretle hizmet veren ya da daha az kart aidatı alan bankayı tercih etmemiz mümkün olacak. Konuyla ilgili Kart aidatını mahkemeye gitmeden nasıl alabilirsiniz başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrı sözleşme imzalanacak

Yeni yasayla aldatmaya karşı önlemler alınacak. Kredi kart ücreti başta olmak üzere alacakları hizmet bedellerini 15 sayfalık sözleşmelerin içine saklayamayacak. Bunun yerine kredi sözleşmelerinden ayrı olarak, bir ek düzenlenecek ve burada hangi hizmetten hangi bedelin alınacağı açıkça müşteriye bildirilecek. Sözleşmede olmayan, müşterinin imzası olmayan hiçbir konuda bankalar ücret talep edemeyecek.

Yüzde 2 erken ödeme cezası yüzde 1’e düşecek

Bankacılık çevrelerine göre ücret ve komisyon gelirlerinin iptali sektöre 15 milyar liraya mal olacak. Taslağa göre kredi borcunu erken ödeyene faiz ve maliyetine bakılarak indirim yapılacak. Mevcut sistemde yüzde 2 ceza alınıyordu. Bu oran yüzde 1’e çekilecek.

Konut kredilerinde sigorta şartı kalkıyor

Yeni düzenleme konut kredileriyle ilgili bazı zorunlulukları da kaldırıyor. Buna göre bankalar konut kredilerinin sözleşmesinin koşullarını içeren ayrı bir form vermek zorunda kalacaklar. Ayrıca konut kredisi yapana sigorta şartı kaldırılacak. Konut kredisi için hesap açıldığında ise bu hesaptan ayrı bir masraf talep edilmeyecek.

İnternetten ilan edilecek

9 Bölüm 54 maddeden oluşan yasa taslağıyla bankalara da yeni bazı yükümlülükler getirilecek. Buna göre bankalar kredi kartı ücreti başta olmak üzere tüm işlemlerden alacakları bedelleri kendi internet sitelerinden açıkça duyuracaklar. İşlem adı, A bankasında farklı B bankasında farklı olamayacak. Tek bir dil kullanılarak, tüketicinin bankalar arasında rahatlıkla tercih yapması sağlanacak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar