Açılan tüm davalara rağmen bankalar kredi kartlarından ücret ve komisyon almaya devam ediyor vatandaş ise şikayet etmeye... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu verilerine göre kredi kartlarından alınan ücret ve komisyonlarla ilgili şikayetler bir yıl içerisinde yüzde 28 arttı.

Hemen her ay farklı şehirlerde kredi kartı aidatı ücretlerine ilişkin dava haberlerini okuyoruz. Bu konuyla ilgili dava açıp kaybedeni görmedim ancak herkesin dava açmasını bekleyemeyiz. Ancak bu masraflar için bankalara itiraz etmekte çözüm olabiliyorlar.

 

İçindekiler

İlk olarak bankanıza itiraz etmeyi deneyin

Bazı bankalar müşterisini kaçırmamak için itiraz edene farklı alternatifler sunuyor. Kimisi harcama sözü istiyor kimisi aidatı almaktan vazgeçiyor. Bunun için bankanın müşteri hizmetlerini aramanız yeterli olabiliyor. Konuyla ilgili ayrıntıları Kart aidatını mahkemeye gitmeden nasıl alabilirsiniz yazısından öğrenebilirsiniz.

Kredi başvurularıyla ilgili şikayet yüzde 46 arttı

BDDK’nın raporuna göre krediler ile ilgili başvurular bir önceki yıla göre yüzde 28 arttı. Bu şikayetlerin bir çoğu da masraf, komisyon gibi ödemeler için yapılmış. Konuyla ilgili benim de dikkati çeken bir durum var. Örneğin 36 ay vadeli 5.000 TL kredi kullanan bir kişi ile yine aynı vadede 50.000 TL kredi kullanan bir kişi aynı dosya masrafını ödüyor. 250 TL civarındaki dosya masrafı ciddi bir kesinti.

Kredinin tutarına göre masraf

Ya da konut kredilerinde bazı bankalarda bu masraflar kredi tutarına göre değişiyor bazı bankalar ise sabit 1200 TL gibi bir rakam alıyor. Ama 50.000 TL konut kredisi kullanan da, 300.000 TL kredi kullanan da aynı masrafı ödüyor. Bu konuda tutara göre yasal bir düzenlemenin yapılmasının şart olduğunu düşünüyorum.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar