Kart aidatı ödemekten nasıl kurtulurum?

betulsungurlu
İçindekiler

Vatandaşlardan, milletvekillerine; tüketici dernekleri avukatlarından, BDDK Başkanı’na kadar bu konuda konuşmayan kimse kalmadı. Ücret ödemeye muhalefet etmek öylesine keyifli ve kredi kartları öylesine geniş bir kitleyi ilgilendiriyor ki, herhangi birisi konu hakkında bir kelam etse anında gündem oluveriyor, sonuç çıkmasa da… Bankalarsa bu polemikten bilerek uzak durarak yalnızca kendi müşterileri ile muhatap oluyor. Arada bir de Türkiye Bankalar Birliği çıkıp “Bankalarımız haklıdır” diyor dolaylı yollardan!
Bizse şimdilik sonuç vadetmeyen tartışmalardan değil, kredi kart aidatı ödememenin ya da daha az ödemenin yollarından bahsedeceğiz sizlere.  Zira şu an için bankalar kredi kart ücreti alıyor ve kuvvetle muhtemeldir ki uzun yıllar boyu almaya devam edecek. Çünkü kredi kartları talep gören ve kullanılan bir ürün!

Yıllık kredi kart aidatından tasarruf etmek için neler yapabilirsiniz?

1.    Kredi kartına aidat ödeyip ödemeyeceğinizi imzaladığınız kredi kart sözleşmesi belirliyor. Sözleşmenizde konu hakkında bir açık yakalayabilirseniz kart aidatı ödemekten yasal yollara müracaat ederek ya da edeceğinizi belirterek kurtulma ihtimaliniz var. Sözleşmenin bir nüshasının size verilmiş ya da adresinize postalanmış olması gerekir. İlk olarak bankanıza, sonuç alamazsanız tüketici hakem heyetlerine müracaat edebilirsiniz.

2.    Daha az kredi kart aidatı ödemek için bankalar arası karşılaştırma yapın. Aynı özellikteki bir kredi kartına yıllık olarak beş kattan daha fazla aidat ödüyor olabilirsiniz.

3.    Genellikle müşteri kazanmak adına ilk yıl kredi kart aidatlarından ücret alınmıyor ya da normalden daha az bir ücret isteniyor. Bu sebeple ilk yıl aidatı ile birlikte sonraki yılların aidatları arasında da karşılaştırma yapmanızda fayda var. Böylece en uygun kredi kartını seçebilirsiniz.

4.    Kullanmadığınız ya da yılda sadece birkaç kez kullandığınız kredi kartınızı iptal ettirmek suretiyle ekstra ücret ödemekten kurtulabilirsiniz. Yıllık kart aidatlarının ortalama 50 TL olduğu düşünülürse fazladan 3 kartınızı iptal etmek size yılda en az 150 TL kazandırır. Ayrıca genellikle kredi kartınıza bağlı bir de vadesiz TL hesap açılmış olacağından bu hesaba ödemek zorunda kalacağınız ortalama 50 TL hesap işletim ücretini de eklersek kazancınız iki katına çıkar.


5.    Bankalardan gelen yeni kredi kart talebini ancak kartınızı daha avantajlı bir kredi kartıyla değiştirmek istiyorsanız değerlendirin ve mutlaka şartlarını karşılaştırın. Böyle bir niyetiniz yoksa hayır demekten çekinmeyin ve kararlı olun.

6.    Kredi kartınızın ekstra özelliklerini öğrenip ödediğiniz aidatı geri alabilirsiniz de… Bazı kredi kartları ücretsiz ya da indirimli çilingir, tesisatçı vb. gönderirken bazıları da müşterileri için havaalanlarında indirimli vale hizmeti sunuyor. Unutmayın bilgi kıymetlidir!

7.    Harcamalarınızın yoğunlaştığı kredi kartınızın olduğu banka ile görüşüp aidat ödemeye itiraz edebilirsiniz. Bir kısım banka müşteri kaybetmemek adına kart aidatını almaktan vazgeçebiliyor.

8.    Banka sizden başka ürünleri (fatura ödemesi, vadesiz TL, vadeli TL, kredi vb.) aracılığıyla da kar elde ediyorsa kart ücreti itirazınıza sizi kaybetmemek adına olumlu yaklaşabilir.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar