Banka kredileri, kredi kartları, uçak biletleri, oteller, sigorta ürünleri ve internet bağlantı ücretlerinde karşılaştırma yaparak tüketicilere binlerce TL’ye varan tasarruf imkanı sunan Enuygun.com’un Baş Analisti Betül Sungurlu, karşılaştırma ile bazı ürün gruplarında tüketicilerin ne kadar tasarruf edebileceği hakkında bilgiler verdi.

10 bin TL kredide 650 TL’ye varan tasarruf imkânı

Türkiye’de her ay 14 milyon kişi bankaya kredi taksiti öderken, her yıl 9 milyona yakın kişi yeni kredi çekiyor. Kredi almadan önce bankaları karşılaştırarak ihtiyaç kredilerinde 5 bin TL 12 ay vadeli bir kredide 200 TL’ye; 10 bin TL 24 ay vadeli bir kredide ise 650 TL’ye varan tasarruf imkânı bulunuyor. Bankaların fiyatlamalarının değişebildiğini bu sebeple de tasarruf imkanlarının bazen daha da arttığını belirten Sungurlu, “ Bazen de bankaların Enuygun.com’a özel sunduğu kredi fiyatlamaları tasarruf miktarını artırabiliyor. Vade ve tutara göre bankalar arası fiyat farklılıkları olabildiği gibi aynı bankanın iki kredi seçeneği arasında bile maliyet farkı bulunabiliyor. Kredi alırken daha ucuz maliyetle borçlanabilmek için tüm bunlara dikkat etmek gerekiyor”, dedi.

100 bin TL konut kredisinde 18 bin TL’ye varan tasarruf imkânı

Türkiye’de 1,5 milyon kişi bankalara konut kredisi taksiti ödüyor. Daha yüksek tutarlı ve uzun vadeli krediler olduğu için konut kredilerinin çok daha dikkatli karşılaştırılması gerektiğini belirten Sungurlu, “100 bin TL 120 ay vadeli bir konut kredisinde masraflar ve faizler olmak üzere toplam maliyet üzerinden bankalar arası karşılaştırma yaparak kredi kullanan tüketicilerin 18 bin TL’ye varan tasarruf imkânı bulunuyor. Elbette kazanç miktarları vade ve tutara ya da hangi bankadan yana tercih kullanıldığına göre değişiyor”, dedi.

Promosyon uçak biletinde bile 25 TL’ye varan kazanç

Hava ulaşımında sadece iç hatlardaki yıllık yolcu trafiği 130 milyonun üzerinde gerçekleşiyor. Uçak bileti fiyatları ise sezon yoğunluğu, erken rezervasyon, uçuş saati ve havayolu şirketleri fiyatlama farklılıkları nedeniyle değişiklik gösterse de aynı rota, aynı gün ve aynı saatlerde olan promosyon biletlerde bile havayolları arasındaki farklılıkların bilet başı 25 TL’den başladığını belirten Sungurlu, “ Aile olarak tatile giderken bu küçük farklar bile önemli tasarruf imkanı sunuyor. Örneği 4 kişilik bir aile promosyon bilet kullanıyor olsa da uygun havayolunu seçtiğinde gidiş-dönüş 200 TL tasarruf imkanına sahip oluyor. Promosyon bilet kontenjanı ya da fiyatlardaki değişimden dolayı kazanç miktarı değişse de promosyonsuz biletlerde tasarruf imkânının çok daha fazla arttığını söyleyebiliriz dedi.

Zorunlu trafik sigortası ve kaskoya iki kat fazla ödemeyin

Yılda yaklaşık olarak 5 milyonu kasko, 15 milyonu da zorunlu trafik sigortası olmak üzere 20 milyondan fazla araç sigortası yaptırılıyor. Kasko fiyatlamalarını serbestçe belirleyen sigorta şirketleri, 2008 yılında yürürlüğe giren serbest tarife uygulaması ile zorunlu trafik sigortalarında da belirlenen alt ve üst limitler dâhilinde fiyatlarını serbestçe belirlemeye başladılar. Böylece sigorta şirketlerinin bu sigortadaki fiyatlamaları arasındaki farkların yüzde 100’lere yaklaştığını belirten Sungurlu, “ Ayrıca zorunlu trafik sigortası primlerinde son bir yıl içerisinde yüzde 50’ye varan oranlarda artış yaşandı. 2014 yılından itibaren de sigorta şirketleri fiyatlamada tamamen serbest bırakılıyor. Bu sebeple kasko ile birlikte bu sigorta türünde de fiyat karşılaştırması yapmadan satın alma yapmamak gerekiyor. Bu sigortalarda karşılaştırma ile tasarruf etme miktarı araca göre değişse de yüzde 100’e varan oranlarda tasarruf imkânları söz konusu olabiliyor ve prim artışları nedeniyle farklar anlamlı rakamlara ulaşıyor”, dedi.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.