Kara Liste değişiyor


mugekanbay
Müge Kanbay
9 Mart 2012 | 0

Merkez Bankası bünyesindeki kredi bilgilerinin yer aldığı Kara Liste'nin Türkiye Bankalar Birliği'ne devredilmesiyle ilgili çalışmalarda sona gelindi. Daha önce de bildirdiğimiz üzere Pozitif Sicil Kaydı uygulaması ile tüm kurumlarla anlaşmalı çalışacak olan TBB'nin bilgi alacağı kurumlar şöyle:

Tapu, maliye bakanlığı, telefon şirketleri, elektrik ve su şirketleri bilgi alarak kara listenin kapsamı genişletilmiş olacak. Bankalar tüketicilerin ödeme disiplinleri ve borç sorgulamalarını böylece gerçekleştirebilecek ve onay aşamalarının tek konusu kredi ve kredi kartı ödemeleri olmayacak.

Yeni kara listeden finans kurumlarının tamamı yararlanabilecek. Ancak, sistemden yararlanmak için, belirli bir ücret ödemek gerekecek. Sorgulama işlemlerine disiplin getirmek için hizmet satın alma bedelinin yüksek tutulması da planlanıyor. İlerleyen dönemlerde ise, kara listenin, finans kurumları dışındaki kurumlara da açılması öngörülüyor.

Yeni uygulama Resmi Gazete'de yayınlandığında detayları ve gelişmeleri bildiriyor olacağız.

mugekanbay
Müge Kanbay
167 Yazı
Enuygun.com ekibinin son üyelerinden, içerik editörü. Marmara İletişim Fak. Gazetecilik Böl. mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.