Kar tehdidi altında tasarruf önerileri

mugekanbay

Hepimiz doğalgaz masraflarımızın azalacağı günleri hasretle bekliyoruz. Ancak kış öyle hızlı gidecek gibi değil, bu nedenle daha önce akıllı sayaç ile ilgili yazımıza gösterdiğiniz ilgiyi de hatırlayarak, sizler için faturalarınızı düşürecek tasarruf taktiklerini listeleyelim istedik:

  • Merkezi sistemdeki evinizde mutfak ve banyo için kombi kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Tüp ya da elektrikli şofbenden çok daha ucuz bir çözüm olduğunun altını önemle çizelim. Aylık tüp masrafı ya da elektrikli şofben nedeniyle kabaran faturalarınıza karşılık, kış aylarında 10 TL'lik faturanız sizi bekliyor olacak!
  • Binalarda ısı yalıtımı çalışmaları, yakıt harcamalarını %40 oranında düşürüyor. Radyatörlerde ısı ayarlı termostat kullanılması, cihazların bakımı ve baca temizliği de ısınma sorunlarını çözecek önlemlerden.
  • Kombi konusunda ise hep merak edilen kapatmak doğru mu yanlış mı sorusunu sizler için uzmanına sorduk; minumum alevde sürekli devirde kalması en doğrusu imiş; eğer daha randımanlı bir kullanım istiyorsanız, sisteme bir zaman saati ekleyerek, belli zaman dilimlerinde yanıp sönmesini komutlamak daha konforlu olabilir.
mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar