Kapattığınız GSM hattınızda kalan TL’leri isteyin!

betulsungurlu

Kapanan ön ödemeli hattınızda kalan bakiyeleri kolaylıkla geri alabileceğinizi ve GSM operatörlerinin bunları geri ödemekle yükümlü olduğunu biliyor muydunuz? Ancak bazı süreleri kaçırmamanız gerekiyor. Alacak hakkınız ayrıntılarda gizli!

Son iki senedir ön ödemeli hatlardan faturalı hatlara doğru bir geçiş trendi yaşanıyor.  Ayrıca başka GSM operatörüne geçmek de oldukça kolaylaştığından ön ödemeli hatlar, abonenin isteği doğrultusunda kapattırılabiliyor. Bir kısım ön ödemeli hat ise düzenli olarak TL yükleme yapılmazsa kendiliğinden iptal oluyor.Her ne sebeple olursa olsun ön ödemeli hattı kapanan aboneler,  hatlarında kalan TL’leri iade alabiliyor. Bu konuda Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurulu’nun aldığı kurul kararı var ve GSM işletmeleri bu karara uymak zorunda. Ancak belirtilen süreler içinde başvuru da bulunmak gerekiyor.

Kalan TL’lerinizi alabilmek için aboneliğinizin fesih tarihinden itibaren başlayarak üç (3) ay içinde iade talebinde bulunmanız gerekiyor. Bu süre zarfında iade talebinde bulunmayanlar para iadelerini ancak aynı GSM işletmesine 1 yıl içerisinde geri dönerlerse alabiliyor. Eğer 1 yıl içinde geri dönüş olursa eski hattınızda kalan TL’ler yeni hattınıza otomatik olarak yükleniyor. Ama dediğimiz gibi terk ettiğiniz eski GSM operatörüne geri dönerseniz…Aboneler iadeleri 2011 yılından itibaren alabilmeye başladı. Bu haberi kamuoyu ile 2011 başlarında Enuygun.com olarak  https://www.enuygun.com/bilgi/faturasiz-hatlarda-kalan-tller-odenmeye-baslandi basın bültenimizle de paylaşmıştık. Şimdi GSM operatörleri de internet sitelerinden bunun duyurusunu yapmaya başladı.

Alacaklı olduğunu düşündüğünüz GSM operatörü varsa konu hakkındaki detaylı duyuruları bir de aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

http://www.avea.com.tr/tr/sta/bireysel/duyurular/kredi_iadeleri.shtml?pagemenu=duyurular.krediiade

http://www.turkcell.com.tr/bireysel/yardim/Sayfalar/Duyurular/btk-2010DK-10565-sayili-karar.aspx

Önemli Not: 01.03.2009 tarihi ile 02.06.2010 tarihi arasında Vodafone abonesi olup, aboneliğinizi herhangi bir neden ile sonlandırdı iseniz sizi bekleyen bir de hatalı ücretlendirme alacağınız olabilir. Aşağıdaki duyuruyu incelemenizi önemle tavsiye ederiz.

http://www.vodafone.com.tr/VodafoneHakkinda/hatali-ucretlendirme.php?default_id=duyuru-hatali-ucretlendirme

Türkiye’de 65 milyondan fazla GSM abonesi bulunuyor. Bu abonelerin yaklaşık olarak 42 milyonu ise ön ödemeli (eski adıyla kontörlü) hat kullanıcısı.  Değişen tarifelerin ya da farklılaşan ihtiyaçların etkisiyle sayıları giderek azalıyor olsa da Türkiye’de çoğunluk hala ön ödemeli hat kullanıyor. 

Yazar : Betül Sungurlu

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar