Kapadokya’da hafta sonu tatili için 5 neden


Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 56

Efsanevi peribacalarının diyarı Kapadokya hem yurdumuzun hem de dünyanın eşsiz coğrafyalarının başında sayılıyor. Bir hafta sonu tatilinde bu büyüleyici güzelliği görmek için yola koyulmaya ne dersiniz?

1- Yapılacak onlarca şey

Kapadokya’ya geldiğinizde sadece peribacalarını göreceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Doğa olaylarıyla şekillenen ilginç taşların diyarında balonla gökyüzünde gezebilir, atla veya ATV tipi araçlarla safariye çıkabilir hatta atölyelerde kendi çömleğinizi yapabilirsiniz. Bahar aylarında daha da güzelleşen Kapadokya’ya uçmak isteyenler, en uygun Nevşehir biletlerine göz atın!

2- Kapadokya mutfağının lezzetli yemekleri

Kapadokya gezisi boyunca Ürgüp, Göreme ve Uçhisar gibi yerleri gezerken pek çok leziz yöresel yemeğin tatma şansınız var. Özellikle çömleklerin içinde etin uzun süre pişirilmesiyle yapılan çömlek kebabı ve Kapadokya şarabı buraya gelen pek çok ziyaretçinin gözdesi. Lezzetli bir testi kebabı yemek için Uçhisar’da bulunan Millocal Restoran’a gelebilirsiniz. Bölgeye has diğer meşhur yemekler ise Nevşehir’de ne yenir ne içilir galerimizde!

2- Kapadokya mutfağının lezzetli yemekleri

3- Yerin altında başka bir dünya

Kapadokya bölgesinde yer üstünde peribacalarının şaşırtıcı manzaralarını görürken yerin altında farklı bir dünyaya inebilirsiniz. Derinkuyu ve Kaymaklı gibi yer altı şehirleri bölgede eskiden önemli bir sığınma ve yaşam alanıyken şimdilerde turistlerin Kapadokya’daki gözde duraklarından. Derinkuyu gibi dünyadan kayaların içine oyularak inşa edilen yerlerden bazıları yazımızda.

3- Yerin altında başka bir dünya

4- Tarihin izini taşıyan eserler

Bölgede turlarken Uçhisar Kalesi gibi birçok harika tarihi eseri de görebilir, Ihlara Vadisi boyunca yürüyerek eski kiliseleri dolaşabilirsiniz. Özellikle ilkbaharda canlanan doğasıyla Kapadokya’ya gelenleri cezbeden vadi Kapadokya ve yakınlarında görülebilecek önemli duraklardan biri.

4- Tarihin izini taşıyan eserler

5- Taşların içinde unutulmaz bir gece

Bölgeye has kaya oluşumlarına daha da yaklaşmaya hatta buralarda bir gece geçirmeye ne dersiniz? Kapadokya’nın geleneksel yapısını en iyi şekilde yansıtan kaya otellerden birinde kalarak bölgenin ruhunu hissedebilirsiniz. Üstelik genellikle pahalı gibi düşünülse de hemen her bütçeye uygun bir kaya otel bulmak mümkün. Kapadokya’nın en iyi otellerini karşılaştırmak isterseniz acele edin!

5- Taşların içinde unutulmaz bir gece

Tuğba Hacıbayramoğlu
2217 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.