Dünyaca ünlü Angkor Vat tapınaklarına ev sahipliği yapan Kamboçya macera peşinde dünyanın bir ucuna gitmeyi göze alanları bekliyor. Siem Reap yakınlarında bulunan devasa tapınakların dışında Kamboçya’yı görmek için yollara düşmeye değer nedenler neler dersiniz?

1- Yemyeşil ormanlarda devasa şelaleler

Kamboçya adı tüm dünyada genellikle yüzyıllar önce inşa edilen tarihi tapınaklarla beraber anılıyor. Bununla birlikte ülkenin sıcak havasında biraz kendinize gelmenize yardımcı olacak birçok şelale var. Üstelik tam bir doğa harikası bu şelalelere ülkenin büyük şehirlerinden kısa sürede ulaşılabiliyor. Kamboçya’nın ziyaretçilerine vaat ettiği güzellikleri yaşamak isteyenler, uçak biletlerini karşılaştırmak için tıklayın.

2- Yeryüzünün en görkemli tapınankları 

Dönemin Khamer hükümdarı II. Suryavarman tarafından yaptırılan Angkor Vat günümüzde de dünyanın en büyük tapınak kompleksi gibi pek çok rekoru elinde bulunduruyor. Siem Reap şehrinin yakınlarında bulunan tapınaklar bölgede turistlerin en fazla ilgisini çeken yerlerin başında geliyor. Arkeolojik kalıntılar bölgede çok geniş bir alana yayılıyor. Hatta yüzeye çıkarılan eserlerden çok daha fazlasının yeraltında olduğu tahminler arasında. Angkor Vat’a geldiğinizde akşam gün batımında olağanüstü görüntüler sunan manzarayı seyretmeyi de unutmayın.

Kamboçya’yı görmek için 7 cezbedici neden

3- Tomb Raider filminden bir kesit

Kamboçya’nın dünyaca meşhur olmasının nedenlerinden biri de Angelina Jolie’nin başrolünde oynadığı Tomb Raider filminin bazı sahnelerinin burada çekilmesi. Ta Prohm Tapınağı’na gelerek kendinizi bir anda filmden bir sahnedeymiş gibi hissedebilirsiniz.

Kamboçya’yı görmek için 7 cezbedici neden

4- Kampot’un dingin su yolları

Yemyeşil ağaçların arasından geçen su yollarında dolaşmak özellikle ülkenin Kampot şehrinde son derece keyifli. Buralarda kürek çekerken Kamboçya’da insanların nasıl bu denli huzurlu ve sakin olabildiklerini daha iyi anlayacaksınız.

Kamboçya’yı görmek için 7 cezbedici neden

5- Tonle Sap ve yüzen evler

Bölgenin en büyük göllerinden Tonle Sap özellikle yağışın etkisiyle suların yükseldiği dönemlerde bölgede yaşamı hayli zorlaştırıyor. Bölgeyi gezerken son derece zor hayat şartlarına karşılık mutlu olan Kamboçyalı çocukların fotoğrafını çekebilirsiniz.

Kamboçya’yı görmek için 7 cezbedici neden

6- Kampot biberiyle tatlanan yemekler

Kamboçya’da genellikle bölgede yetişen sebzelerle şekillenen lezzetli yemekleri tatmak mümkün. Kampot biberi ise ülkenin güneydoğusunda bulunan aynı adlı kasabada yetişiyor. Kasabaya geldiğinizde biber tarlalarına düzenlenen turlara katılabilir, boyu metrelerce yükseğe ulaşabilen biberlerin arasında gezebilirsiniz. Ülkenin başkentinde tadılabilecek lezzetlere göz atmak isterseniz tıklayın!

Kamboçya’yı görmek için 7 cezbedici neden

7- Turkuaz sularda tropik tatil

Ülkenin Siem Reap gibi tarihi şehirlerinde tapınakları gezdikten sonra biraz da kıyılarına doğru inebilir ve turkuaz mavisi tropik denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Kamboçya’da özellikle Koh Rong Samloem ve civarındaki kumsallar cennetten bir parça gibi.

Kamboçya’yı görmek için 7 cezbedici neden

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.