Kadınlar peşin alıp erken uçuyor!

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Kadınların genellikle taksitle alışveriş yapmayı sevdikleri söylenir ancak uçak biletinde durum tam tersi. Türkiye'nin en çok tercih edilen uçak bileti sitelerinden biri olan Enuygun.com'un analizine göre kadınlar uçak biletini daha çok peşin alıyor ve sabah erken saatlerde uçuyor. Enuygun'dan bilet satın alan 1 milyon kadın kullanıcının satın alma davranışlarını analiz eden Enuygun analisti Tuğba Hacıbayramoğlu “Kadınların %70'i uçak biletini peşin almayı tercih etti ve en çok sabah saatlerinde uçmayı seçti” dedi.

Enuygun.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde uçak bileti satın alan kadın kullanıcıların tercihlerini analiz etti. Buna göre kadınların alışverişin aksine, uçak biletinde peşin alımı tercih ettiğini belirten Hacıbayramoğlu, “Biz kadınlar genelde taksitli alışveriş yapmayı severiz ancak uçak biletinde kadınların tercihi tam tersi oldu. Enuygun.com'dan kredi kartıyla yapılan uçak bileti alımında düşük komisyonlu taksit seçeneği olmasına rağmen, kadınlar peşin almayı seçti. Enuygun.com'dan bilet satın alan kadınlar en çok sabah 06.00 ila 10.00 saatlerinde uçuyor. Sabah uçuşlarını hem ucuz olduğu hem de havaalanı transferini daha kolay yapabilmek için tercih ediyorlar. Havaalanı transferleri konusunda da daha hassaslar. Çağrı merkezimiz ya da ulaşım sayfalarımız da en çok kadınlar tarafından aranıyor” dedi.

En çok gençler satın alıyor

Uçak bileti satın alan kadınların 20-28 yaş aralığında olduğunu ve sadece %7'lik kısmının çocukla birlikte seyahat ettiğini vurgulayan Hacıbayramoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “2 yaş üstü çocuklardan da bilet parası alınması ve her bebek için bir yetişkin bulunması zorunluluğundan dolayı çocuklu kadınlar havayolunu daha az tercih etmiş. Genelde uçak biletini en çok genç kadınlar alıyor, bunda hiç şüphesiz gençlerin daha yaygın internet kullanmasının ve seyahat etmeyi sevmesinin de etkisi var.”

 

Cep telefonundan satın almada artış var

Enuygun verilerine göre kadınlar son aylarda mobil yani akıllı telefon uygulamalarından da bilet alımını artırdı. Cep telefonuyla bilet alan kadınların sayısında da %100'ün üzerinde bir artış olduğunu belirten Hacıbayramoğlu “Kadınlar da akıllı telefon kullanmaya alıştı. Uçak biletini mobil satın alan kadınların sayısında bir yıl öncesine göre %100'ün üzerinde bir artış var. Mobil uygulamalar da her geçen gün gelişiyor. Artık oturduğunuz yerden cep telefonuyla 1-2 dakikada bilet satın alabiliyorsunuz. Kadınlar da bu kolaylığı sevdi. Yaptığımız analize göre Türk kadını en çok İstanbul'dan İzmir, Antalya, Ankara ve Adana'ya bilet satın aldı” dedi.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar